YKS EK YERLEŞTİRME BAŞLADI

Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) merkezi yerleştirme işleminin ardından boşta kalan kontenjanlar ve geçtiğimiz hafta son bulan kayıt işlemleri esnasında bir programı kazanmasına rağmen kayıt yaptırmayanlardan doğan boşluklar için ek tercihler alınmaya başlandı. 24 tercih yapma hakkına sahip olan adaylar, Tablo-3 ve Tablo-4’te yer alan kontenjanları değerlendirerek tercihlerini gerçekleştirecek. TYT puanı 150 ve üzeri olanlar Ön Lisans, AYT-YDT puanı 180 ve üzeri olanlar ise Lisans alanlarında ek tercih işlemlerini tamamlayabilecek.
Ek tercih sürecini, mezun oldukları okul türü ve puanına göre yönlendirecek olan öğrenciler için Tablo 6A ve 6B ortaöğretimdeki alanlar ile aynı alanda olduğu kabul edilen lisans programlarını; Tablo 6C ise mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların ek puanları ile yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını gösterecek.

Ek puanla yerleşmek isteyen adayların Tablo 6A, 6B.1 ve 6C’de kendi alanlarını bulmaları ve bu alanların altındaki yükseköğretim programlarını incelemeleri gerekmektedir.

2018 EK YERLEŞTİRME KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

EK YERLEŞTİRME ÜCRETİ NEREYE ÖDENECEK?

Ek yerleştirme işlemini yapacak olan adaylar, 15 TL olarak belirlenen ücretleri ÖSYM’nin belirlediği bankalar üzerinden yatırılacak. Ödemesini internet üzerinden yapmak isteyenler için ise ÖSYM’nin ödemeler sayfası üzerinden kredi kartı ile ödeme imkanı sunulacak. Ödeme yapılacak bankalar ise şunlar olacak;

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak
adaylar hariç)
Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak
adaylar hariç)
Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı
Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler
ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

KAYITLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Ek yerleştirme sürecinin tamamlanmasının ardından kayıtlar, 1-5 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sonuçlar, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden görüntülenebilecek.

KONTENJANI DOLMAYAN PROGRAMLARDA BU İŞARET OLACAK

Kontenjanı hiç dolmayan lisans ve ön lisans programlarının en küçük puan sütununda hiçbir belge yer almayacak. Bu programları ilgili puan türünde ön lisans için 150, lisans bölümü için 180 ve daha yüksek puan almış bütün adaylar tercihleri arasında gösterebilirler.

ÖZEL ŞARTLAR ÖNEM ARZ EDECEK

Ek tercih işlemini yapacak olan öğrenciler için beceri şartı da önem arz edecek. Örneğin, bazı alanlarda el ve parmakları ustalıkla kullanabilme becerisi, adayın meslekte başarılı olması için önemli koşullar arasında yer alacak.

İKİNCİ ÖĞRETİM ÜCRETLERİ DE BELLİ OLDU

Temmuz ayında Resmi Gazete’de yayımlanan bilgilere göre ikinci öğretim kapsamında eğitim gören öğrencilerin ödeyeceği ücretler belli oldu. Buna göre; Tıp Fakültesi öğrencileri 591 TL, Diş Hekimliği Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi öğrencileri 494 TL, Veteriner Fakültesi öğrencileri 386 TL olarak belirlendi.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

İstinye Üniversitesi ‘Çeşitliliği Kutladı’ Kahveler Yemen’den, mantılar Çin ve Türkiye’den

İstinye Üniversitesi’nin (İSÜ) 100’den fazla farklı ülkeden öğrenci ve akademisyenlerini bir araya getiren ‘Interyouth Fest’ …