SELÇUK’TAN, ÖĞRENCİLERE SÜRPRİZ

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2018-2019 eğitim öğretim yılında ilk kez okula başlayacak 1.2 milyon öğrenciye sürpriz hazırladı.
Türkiye genelinde yaklaşık 400 ilkokulda güzel sanatlar lisesi öğrencileri, okula yeni başlayacak minikleri sınıflarında şarkılarla karşılayacak.
2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk ders zili 17 Eylül Pazartesi günü çalacak. Uyum eğitimi kapsamında 1, 5 ve 9’uncu sınıflar için zil bir hafta erken çalmış olsa da, tüm eğitim kademelerindeki milyonlarca öğrenci hafta başında ders başı yapacak.

ŞARKILARLA KARŞILANACAKLAR
Okul kaygısını azaltmak, alışma sürecini hızlandırmak ve öğrencilere okulu sevdirmek amacıyla hayata geçirilen uyum eğitimlerinin ardından ilkokul minikleri için Bakan Selçuk’tan yeni bir adım daha geldi. Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek projeye imza atan Selçuk, okulun ilk gününde güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin, okula başlayacak minikleri şarkılarla karşılamasını istedi.

400 İLKOKUL MÜZİK ŞÖLENİ
“İlkokullar okula müzikle merhaba” projesinde Türkiye genelinde güzel sanatlar lisesinin bulunduğu 72 ilde toplam 82 güzel sanatlar lisesinde eğitim gören öğrenciler, ilkokula yeni başlayacak miniklere müzikle “Merhaba” diyecek. Türkiye genelinde yaklaşık 400 ilkokulda yapılacak projeyle okul heyecanı yaşayan öğrenciler keman, saz, bağlama, gitar, yan flüt gibi farklı enstrümanlarla ve farklı ezgilerle karşılanacak.

Liseliler, minik öğrenciler için ilk olarak “Daha dün annemizin kollarında yaşarken/çiçekli bahçemizin yollarında koşarken/şimdi okullu olduk/sınıfları doldurduk/sevinçliyiz hepimiz/yaşasın okulumuz” şarkısını seslendirecek. 17 Eylül Pazartesi günkü müzik şöleninde, bölgelere göre farklı yöresel müzikler çalınacak. Türkülerin yanı sıra çocukların sevdiği popüler şarkılara da programda yer verilecek.

ABİ VE ABLALARI ROL MODEL OLACAK
Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün iş birliğiyle hayata geçirilecek projeyle okula yeni başlayan öğrencilerin kaygılarını azaltmanın yanı sıra kendileri gibi öğrenci olan liseli abi ve ablalarının rol model olmaları da hedefleniyor.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

HER ZAMAN KALBİMDESİNİZ.