YAZICI ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, eğitim ve öğretimde velilerin önemli rolü olduğunu söyledi. Eğitimde velilere de sorumluluk düştüğünü belirten Yazıcı, şunları söyledi:

“Eğitimde velilerimize de sorumluluklar düşüyor. Velilerimizden okulu bir bütün olarak kendi okulları gibi görerek yıla başlamalarını istiyorum. Okul bizden çok, ailelerimizin, çocuklarımızın. Bizler, katkı sağlamak, çok yönlü olarak çocuklarımızın gelişimine yön vermek üzere varız. Biz, onlar için hep beraber çalışıyoruz. Okullarımızda sportif faaliyetlerin üst düzeye çıkarılması öğrencilerimizin hayata hazır, sağlıklı, mutlu bireyler olarak yetiştirilmesinde önem arz ediyor. Bu kapsamda okullarımızdaki spor salonları yatırımlar çerçevesinde sürdürülüyor” dedi.
İstanbul Milli Eğitim Müdürü Yazıcı: Okul bizden çok ailelerimizin, çocuklarımızın”Velilerimizden öğretmenlere destek olup, okulu bir bütün olarak kendi okulları gibi görerek yıla başlamalarını istiyorum. Okul bizden çok, ailelerimizin, çocuklarımızın. Bizler, katkı sağlamak, çok yönlü olarak çocuklarımızın gelişimine yön vermek üzere varız. Biz, onlar için hep beraber çalışıyoruz. Okullar, velimizle öğrencimizle anlam kazanıyor. Velilerden kendilerini okulun çok önemli bir paydaşı olarak görmelerini rica ediyorum. Onlar okula ne kadar çok güvenirlerse, evden okula ne kadar çok olumlu enerji gönderirlerse okulda o oranda etkili öğrenecekler ve okuldan o oranda faydalanacaklar.”

Velilerin öğretmelere olan güven ve saygıyı çocuklarına aktarmalarını gerektiğini söyleyen Yazıcı, “Veliler, okuldan beklentilerini yüksek tuttuklarını çocuklarıyla sohbetlerinde aktarmalı. Bir veli olarak, okula olan güvenimizi çocuklara hissettirmeliyiz. Okuldan yararlanacakları çok yönler olduğunu aktarmalıyız ki, çocuk da bütün iletişim kanallarını açarak, öğretmenlerini dinlerken aslında ondan çok yönlü yararlanacağına inanarak, çok özel bir çevreye gittiğini düşünerek okula gitmeli. Veliler, çocuklarımızı eğitime ve öğretime hazırlanırken sorunlara paydaş olmasında, sorunlarının azaltılmasında katkılarının ve rollerinin olacağına inansınlar” dedi.

Velilerin, çocuklara doğru alışkanlıklar katmasının önemine değinen Yazıcı, başta teknoloji bağımlığı olmak üzere, velilerin her türlü bağımlılık hakkında çocuklarını uyarması gerektiğini anlattı.

Öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanmasında velilerin desteğinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Yazıcı, “Veliler öğrencilerimizin okulla ev arasında ortak mesajlar almasını sağlamalı. Okulda verilen mesajla evde verilen mesajın örtüşmesi noktasında velilerimiz önemli roller üstlenmeli” diye konuştu.

ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLER
Levent Yazıcı, özel yetenekli öğrencilerin erken tanılanıp onları geliştirici, kapasitelerini, potansiyellerini üst düzeye taşımalarını sağlayacak eğitimler verilmesi gerektiğini söyledi.

Farklı yetenekleri ve özgünlükleri tespit edilen öğrenciler için de destek odası eğitimleri sağlayabileceklerini belirten Yazıcı, “Öğrencilerimiz ders programlarının yaklaşık yüzde 40’lık kısmını destek odaları bölümünden alabiliyor. Bu anlamda rehberliğin, özel eğitimde çok etkin kılınması gerekiyor. Eğer bir okulda iyi bir rehberlik sistemi kurduysak birçok sorunumuzu çok kolay çözebiliyoruz. Burada rehberlik komisyonlarımıza çok önemli görevler düşüyor” dedi.

‘ŞU ANDA 713 OKULDA SPOR SALONU VAR’
Okullardaki sportif faaliyetlerin önemini anlatan Yazıcı, şöyle devam etti:
“Okullarımızda sportif faaliyetlerin üst düzeye çıkarılması öğrencilerimizin hayata hazır, sağlıklı, mutlu bireyler olarak yetiştirilmesinde önem arz ediyor. Bu kapsamda okullarımızdaki spor salonları yatırımlar çerçevesinde sürdürülüyor. Okullarımızın dış alanlarında ve zemin katlarında spor salonlarımız her geçen dönem daha da artıyor. Yeni binalarda bu bir öncelik olarak yer alıyor. Aynı zamanda Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığıyla yapılan çok yönlü ortak protokoller neticesinde, spor salonlarımız etkin olarak oluşturulmuş durumda. Yine belediye başkanlıklarımızla, Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokoller ve ortaklıklarla da bu çalışmalar sürdürülüyor. Her geçen dönemde bunların sayılarını arttırmaya dönük çalışmalar devam ediyor. Şu an da 713 okulda spor salonu var.”

Yeni eğitim öğretim yılının büyük bir umut ve güvenle başlayacağını belirten Yazıcı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un topluma çok enerji veren, yol gösteren çalışmalarının bulunduğunu söyledi.

Bu enerjinin kendilerini de doğrudan etkilediğini dile getiren Yazıcı, Selçuk’un liderliğinde bu yıla öz güvenle, aynı zamanda heyecanla hazırlandıklarını belirtti.

Yazıcı, yeni eğitim ve öğretim yılında öğrencilere, öğretmenlere ve velilere başarılar diledi.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

ALTIN BİLEZİK ÖĞRENCİLERİNE İGDAŞ’TA İŞ FIRSATI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İGDAŞ AŞ’nin Mesleki ve Teknik Anadolu Liseli öğrencilere dönük eğitim, staj …