OKUYAN BİR NESİL İÇİN

Sarıgazi Peyami Safa İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olarak görev yapan Nilgün Yıldız, İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün “İstanbul´u Okuyorum” ve “Kütüphanede Hayat Var” Projelerini hayata geçirmek için girişimlerde bulundu.

Çalıştığı okula kütüphane kazandırmak için kolları sıvayan Nilgün Öğretmen, kitapların konulabileceği mekân arayışına girdi. Ancak okulda, kütüphane için uygun bir yer bulmaktan güçlük çekti. Bunun üzerine, okuldaki en uygun mekânın okul müdürü Güler´in makam odası olduğunu karar verdi.

Durumu okul müdürü Yılmaz Güler´e aktaran Nilgün Öğretmen, okuldaki makam odasının kütüphaneye dönüştürülmesi teklifinde bulundu. Müdür Güler de odasını boşaltarak kütüphaneye dönüştürmeyi kabul edince, 15 yılık okul, kütüphaneye kavuştu.

Yıldız, yaptığı açıklamada, İl Millî Eğitim Müdürlüğü´nün kütüphane projesi olduğunu duyunca hemen severek kabul ettiğini söyledi.

Kütüphanenin yapımı için hemen çalışmalara başladığını belirten Yıldız, ´”Bu kapsamda kendi emekleriyle oluşturulacak bir kütüphane yapmak için yola çıktık. Okulumuzun en ferah ve geniş odası okul müdürünün odasıydı. Müdür beyden böyle bir talepte bulununca da bizi kırmayıp kabul etti ve odasını verdi.” diye konuştu.

İmkânlar Oluşturmak

Yıldız, aynı okulda öğretmen olan eşinin de kendisine yardımıyla kütüphane çalışmaları yaptığını anlatarak, şöyle devam etti:

“Başladığımızda elimizde hiçbir şey yoktu. 5 tane kırık-dökük bir rafımız vardı. Mahallemizin marangozuyla iletişime geçip ustayla beraber raflarımızı kesip biçip duvarlarımıza yerleştirdik. Çocuklarla beraber kitap kampanyaları başlatıp yayın evleriyle görüştük. Mahallemizin nalburunun yardımıyla farklı renkte boyaları karıştırarak kendi tarzımızı oluşturduk. Eşimle beraber teneffüslerde koşarak buraya geldik, yemek yemedik burayı sulu boya fırçasıyla boyadık. Kitaplarımızı öğrencilerimizle seçerek raflara yerleştirip yaş kategorilerine göre ayırdık. Sandalyemiz, minderimiz yoktu. Mahalle muhtarına ricada bulunduk ve gönüllüler yardımıyla perdesinden halısına kadar hepsini aldık. Bu kütüphane tek elden yapılan değil de herkesin emeği var. Kütüphane mahallenin muhtarından okul servisine, ustasından hurdacısına kadar herkesin bir emeği var. Bunun sonucunda da ele emeği bir kütüphane oluştu.”

Hep Beraber Çalışmak

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Levent Özil ise öğrencilerin kütüphanede bulunmasını önemsediklerini belirtti. Bu kapsamda ciddi çalışmalarının olduğunu dile getiren Özil, “´Öğretmenlerimizin okuma kültürü oluşturmak için çok nitelikli çalışmaları var. Burada tamamen kendi imkânlarıyla mahalle muhtarı, çevredeki esnaf, okul idarecileri birleşerek çok güzel bir mekân ortaya çıkardılar. Bize düşen de bundan sonra bu tür çalışmalara destek vermek. Öğretmenimizin burada yaptığı çalışma takdire şayan.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İSTANBUL İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

“Atatürk’ün Ziraat Mühendisi Ali Numan Kıraç”

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Yayınları’nın yeni kitabı Atatürk’ün Ziraat Mühendisi: Ali Numan Kıraç yayımlandı. Hulûsi Turgut’un kaleme …