YKS GİRİŞ BELGELERİ AÇIKLANDI

Üniversite adaylarının merakla beklediği YKS giriş belgeleri açıklandı. Adaylar sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesi’ne ÖSYM’nin internet sitesinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebilecekler.
Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 30 Haziran’da uygulanacak birinci oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 1 Temmuz’da yapılacak olan ikinci oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve üçüncü oturum Yabancı Dil Testi (YDT) adaylarının sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlandı. ÖSYM Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, adaylar sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesi’ne ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebilecekler. Birinci oturum TYT ve ikinci oturum AYT için adaylar saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacak. Üçüncü oturum YDT için ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına giriş yapılamayacak.

PET ŞİŞE İÇERİSİNDE SU GETİREBİLİRSİNİZ
Sınava giriş belgesinde yer alan temel kurallar şöyle:
-Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunlu.
-Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraf olmasına özen göstermeliler. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorunda.
-Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalı.
-Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecek.
-Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar YKS’ye alınmayacak.
-Bina girişinde yoğunluğa yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri ve sınavdan en az 1 saat önce bina önünde hazır bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemli.
-Kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete ve şeker ÖSYM tarafından temin edileceğinden, şeffaf pet şişe içerisindeki su dışında hiçbir araç, gereç, içecek ve yiyecek sınav binalarına alınmayacak.
-Sınava şeffaf pet şişe içerisinde su götürülebilir.
-Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesi’nden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunlu.

10.00’DAN SONRA GELEN BİNAYA ALINMAYACAK
TYT’ye başvuru yapan 2 milyon 381 bin 784 aday 7 bin 884 binada, 129 bin 291 salonda; AYT’ye başvuran 2 milyon 19 bin 853 aday 6 bin 746 binada ve 108 bin 470 salonda; YDT’ye başvuran 131 bin 453 aday ise 779 binada 6 bin 418 salonda sınava alınacak.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

ULUSLARARASI CARIBOU MATEMATİK YARIŞMASINDA ÜÇ TÜRK ÖĞRENCİ DÜNYA BİRİNCİLİĞİNİ PAYLAŞTI

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARINDAN DÜNYA ÇAPINDA MATEMATİK BAŞARISI Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda TED Ankara …