KASIMDA TRAKYA BAŞKADIR.

TEK KURŞUN ATILMADAN KAZANILAN ZAFER.

Trakya’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99. Yıl Dönümü

Anadolu’da kazanılan büyük zafer ve orduların Boğazları geçerek Trakya’yı kurtarmak için harekete geçmeleri kararı karşısında, Boğazlarda bulunan İtilaf Devletleri ateşkes anlayışı içinde olmuşlardır. 15 Ekim 1922’de yürürlüğe giren, Mudanya Ateşkes Antlaşması ile Doğu Trakya, Yunan kuvvetleri tarafından boşaltıldı. 25 Kasım 1922’de Edirne Valiliğine tayin edilen Şakir Kesebir Türk yönetimini yeniden kurdu ve aynı gün Türk birlikleri Edirne’ye girdi.Başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yönettiği Kurtuluş Savaşı’nda büyük kahramanlıklar gösteren Türk Ordusu, süngü gücüyle düşmanı bu topraklardan atmış, bugünkü nesle güzel bir vatan bırakmıştır.

Adım adım zafere yaklaştığımız günlerde düşman işgalinden kurtulan her bir köy, kasaba ve vilayette bayram sevinci yaşanmıştır. O günlerden günümüze kadar aktarılan kurtuluş günlerinin gururu hala coşkuyla kutlanmaktadır.

Trakya Bölgesindeki Kurtuluş Günleri 

1 Kasım: Çorlu, Saray, Ergene, Vize,

2 Kasım: Muratlı,

8 Kasım: Lüleburgaz, Pınarhisar

9 Kasım: Babaeski, Pehlivanköy,

11 Kasım: Kırklareli, Kofçaz, Demirköy,

13 Kasım: Tekirdağ,

14 Kasım: Hayrabolu, Malkara,

17 Kasım: Şarköy,

18 Kasım: Uzunköprü,

19 Kasım: Keşan, Meriç,

20 Kasım: İpsala,

23 Kasım: Enez, Havsa,

25 Kasım: Edirne,

27 Kasım: Lalapaşa

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Türk Misafirperveliği Kutuplarda da Değişmedi: Leblebi, kahve, lokum

Prof. Dr. Burcu Özsoy, Türkiye’nin Kutuplardaki ilk bilimsel çalışmalarını gerçekleştiren ekibin lideri. Aynı zamanda TÜBİTAK Marmara …