Canon Gençlik Programı (Young People Programme) TOÇEV iş birliğiyle bu yıl da Mardin’deki genç yeteneklerle buluşuyor

2015 yılından bu yana Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki genç yeteneklerin hikayelerine ortak olan Canon, Gençlik Programı (Young People Programme) kapsamında TOÇEV iş birliğiyle Mardin’deki genç yeteneklerle buluşuyor. Türkiye’de geçtiğimiz yıl ilk kez Ankara’da hayata geçirilen proje, bu yıl Mardin’deki TOÇEV gençlerinin objektifine konuk oluyor.

 

Görüntüleme teknolojileri lideri Canon, 2015 yılından bu yana Gençlik Programı (Young People Programme) ile genç yeteneklerin hikayelerine ses oluyor. Gençlere yaratıcılıklarının ne kadar sınırsız olduğunu fotoğrafçılıkla gösteren Gençlik Programı, onlara bu kapsamda gerekli eğitim ve donanımı sağlıyor. Programın başladığı günden bu yana Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da 37’den fazla sivil toplum kuruluşu ile maddi imkânları yeterli olmayan 6000’den fazla gence ulaşan program, geçtiğimiz yıl Türkiye’de TOÇEV iş birliğiyle Ankara’da ilk mezunlarını verdi. Canon, bu yıl da Mardin’deki TOÇEV gençlerinin elinden tutuyor.

 

29 Ocak – 4 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek olan programda 15 TOÇEV öğrencisine, yetenekli spor fotoğrafçısı Mesut Şen tarafından temel fotoğrafçılık eğitimi kapsamında 5 gün boyunca kamera, lens, flaş ve aksesuarların yetkin kullanımına dair teorik ve uygulamalı eğitimler verilecek. Eğitim sonrasında ise öğrendiklerini pratiğe dökme fırsatına sahip olacak olan gençler, Mardin’in tarihi şehir dokusunu gezerek eşi benzeri olmayan mimarisini kendi perspektifinden bir hikâyeye dönüştürecek.

 

Canon Eurasia Ülke Direktörü Alexandre Emeryk; ‘2015’ten bu yana dünyanın çeşitli bölgelerinde sürdürülebilir bir proje olarak yürütülen Canon Gençlik Programı’nı Türkiye’de değerli bir STK olan TOÇEV ile hayata geçirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Fotoğraf çekmek bir eylemin yanı sıra bir hikâyeyi tek bir kare ile anlatabilmek, hissettirebilmek ve gözünde canlandırabilmek demek. Bu sebeple her fotoğrafın arkasında yatan bir hikâye olduğunu biliyor; okunmayı bekleyen bu yeni hikayeleri keşfetmek için sabırsızlanıyoruz. Geçtiğimiz sene Ankara’da gerçekleştirdiğimiz projemizin sonuçları hem bizleri hem de gençleri çok mutlu etmişti. Tebessümleri, fotoğraflarında neyi vurgulamak istediklerini hevesle anlatmaları ve çektikleri fotoğrafların eşsiz güzelliği bize doğru yolda olduğumuzu bir kez daha hissettirdi.’ diyerek proje hakkındaki duygularını paylaştı.

 

30 yıldır Türkiye’nin farklı bölgelerinde eğitime erişimde güçlük çeken ya da çalışmak zorunda kalan gençlerin eğitimine destek vererek onların toplumda yer edinmelerini önemseyen, her gün daha da büyüyen, güçlenen, geleceğe yönelik yeni projeleriyle heyecanını sürekli tazeleyen TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı) başından itibaren projenin Türkiye’deki serüvenine ortak oluyor.

 

TOÇEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Betül Mermertaş; ‘Fotoğraf, gençlerin kendi perspektifinden özgürce dünyayı sergilemesine olanak sağlıyor. Bizler de TOÇEV olarak gençlerin yaşam becerilerini geliştirmeyi, hayal güçlerini genişletmeyi ve yeni hobiler keşfetmeleri için sunulan bu girişimlere değer veriyor ve destekliyoruz. Geçtiğimiz sene Ankara’daki gençlerle eğitimin ardından gerçekleştirdiğimiz sergimizde gençlerin heyecanını görmek paha biçilmezdi. Bu sene ise Mardin’deki genç yetenekler ile birlikte olacağız. Canon Gençlik Programı’nın bu yıl da paydaşı olduğumuz için çok mutluyuz’ sözleriyle programı desteklediğini dile getirdi.

 

Proje kapsamında 1 hafta sürecek teori ve pratik eğitiminin ardından 1,5 ay boyunca online eğitimler devam edecek ve sonucunda öğrenciler eğitimlerini tamamladıkları için bir katılım sertifikasına sahip olacak. Gençlik Programı (Young People Programme) tamamlandığında öğrenciler yalnızca sertifika almakla kalmayıp hikayelerinin gerçek hayattaki yansımasına da bir sergiyle ortak olacak.

 

Program çerçevesinde gençlerle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Spor Fotoğrafçısı Mesut Şen; ‘Mardin’de 13-18 yaş aralığındaki 15 gençle bir araya geldiğimizde onların gözlerinde gördüğümüz ışıltı, bu projenin sadece bir eğitim programı olmadığının, aynı zamanda gençlerin hayatlarında önemli bir dönüm noktası olduğunun da hepimiz için en somut kanıtı. Çektikleri her bir fotoğraf, anlattıkları her bir hikâye, bu gençlerin dünyayı nasıl gördüklerinin bir yansıması ve biz, bu yansımaları desteklemekten gurur duyuyoruz.’ dedi.

 

Canon, TOÇEV iş birliğiyle gerçekleştirilen eğitimlerle 13-18 yaş aralığındaki lise öğrencilerinin yaratıcı görsel hikâye anlatımı ve eleştirel düşünmenin gücüyle kendileri için önemli olan ve seslerini duyurmak istedikleri konulara, hep birlikte daha güzel bir gelecek yaratmak adına ses olabilmeyi hedefliyor.

 

 

 

 

 

Canon Eurasia Hakkında

Canon Eurasia, küresel görüntüleme teknolojileri ve hizmetleri sağlayıcısı Canon Inc.’nin Avrupa, Orta Doğu, Afrika (EMEA) stratejik merkezi olan Canon Avrupa’ya bağlı faaliyet göstermektedir.

Temelleri 1937 yılında atılan Canon, sürekli yenilik yapma arzusu ile 80 yılı aşkın tarihi boyunca görüntüleme teknoloji ve hizmetlerinde mükemmelliğe odaklanmıştır. Görüntüleme teknolojileri alanında gelecekteki talepleri destekleyen sektör lideri teknolojileri geliştirmeye devam etmek için Ar-Ge’ye yatırım yapmaktadır. Fotoğraf makinelerinden profesyonel yazıcılara, iş danışmanlığından sağlık hizmetleri teknolojilerine kadar Canon, insanların ve kurumların görüntüleme teknolojileri yoluyla yapabileceklerini yeniden tasarlamalarına ve sınırlarını zorlamalarına yardımcı olmak için çalışmaktadır.

Canon’un kurumsal felsefesi Kyosei ‘ortak fayda için yaşamak ve çalışmak’ anlamına gelmektedir.  Bu kapsamda faaliyetlerinin ortaya çıkardığı çevresel etkileri azaltmaya devam ederek, daha az karbon ayak izi üretmeye ve yeni nesil görsel hikâye anlatıcılarını güçlendirmeye olan taahhüdünü sürdürmektedir.

Canon Eurasia hakkında daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.canon.com.tr

 

TOÇEV Hakkında

 

TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı), okuma istekli çocuklara maddi ve manevi anlamda destek olması için köprüdür.  “Okumak her çocuğun hakkıdır” diyerek çıktığı yolda her çocuğu birey olarak kabul edip, onların kültürlü, bilgili, uyumlu, üretken olmaları ve toplumsal hayata kazandırılmaları için hiç durmadan çalışıyor.

1994 yılından bugüne 8.337.208 Okuma İstekli Çocuk, ulusal ve uluslararası firma ve iş birliğinde hayata geçirdiği 30 büyük proje, layık görülen 46 ulusal ve uluslararası ödül, inşasına, iyileştirilmesine veya donanımına katkıda bulunduğu 40.590 eğitim kurumu, iş birliği yaptığı 310.500 öğretmen, çocuklar ve dünyanın geleceği için bebekler gibi bakıp büyüttüğü 1.800 badem ağacı ile kocaman bir aile.

30 yıl öncesinin heyecanı, bugünün bilgi ve tecrübesi ile ihtiyaç olduğu sürece Okuma İstekli Çocuklarımızın yanında olacaktır. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılında da Atamızın izinden ayrılmadan, ‘Okumak Her Çocuğun Hakkıdır’ demeye devam edecektir.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Okanlı mucitlerden 215 proje

Öğrencilerin bilimsel çalışmalara olan ilgisini artırmayı amaçlayan, problem çözme yeteneklerini geliştiren, bilimin eğlenceli yanını da …