YKS TERCİH KILAVUZU YAYIMLANDI

ÖSYM, YKS tercih kılavuzunun yayımlandı. Ön bilgilendirme amaçlı yayımlanan YKS tercih kılavuzu, sonuçların açıklanmasının ardından milyonlarca öğrenci tarafından tercihlerde kullanılacak.
YKS tercih kılavuzu, ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlandı. Ön bilgilendirme amaçlı yayımlanan YKS tercih kılavuzları, sonuçların açıklanmasının ardından öğrenciler tarafından tercihlerde kullanılabilecek. İşte ÖSYM’den yapılan açıklama:
“2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 3-10 Temmuz 2018 tarihleri arasında ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM’nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.”

TERCİHLER 7-14 AĞUSTOS’TA
‘YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na göre, tercihler 7-14 Ağustos arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde (AİS) yapılacak. Adayların 24 tercih hakkı bulunuyor.

TABLO 3 ÖNLİSANS, TABLO 4 LİSANS İÇİN
Tablo 3’te yer alan ön lisans programlarına Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 150 ve üzeri puan alanlar yer verebilecek. Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi’nde (YDT) ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puana sahip adaylar ise Tablo 4’teki programlara tercih listelerinde yer verebilecek. Bu yıl da YGS-LYS’de olduğu gibi, tercih sırası dikkate alınıyor.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI 3-7 EYLÜL’DE
Yerleştirmelerin ardından kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül arasında olacak. Elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül’de yapılacak.

TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
YKS’nin sonuçları, ÖSYM’nin yayımladığı 2018 yılı sınav takvimine göre, 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacak.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

ÇOCUKLAR AÇIK HAVAYA ÇIKMALI!

Çocukların dijital teknoloji kullanım süresi ve içeriği kontrol edilmeli! Çocukların yaz tatilinde açık havada zaman …