TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETTİLER

Gençlerin Avrupa’nın geleceğini konuştuğu en büyük gençlik etkinliği Avrupa Gençlik Parlamentosu EYE 2018 (European Youth 2018) 1-2 Haziran tarihlerinde Strazburg’da gerçekleşti. Parlamentoya Türkiye’yi temsilen K12 düzeyinde ilk kez katılan Türk okulu olan TED heyetinde TED Rönesans Kolejinin 3 öğrencisi de Türkiye’yi temsil etmek üzere yer aldı. Yaşlanan nüfus, insanlığın ve Avrupa’nın geleceği gibi konuların tartışıldığı iki günün sonunda çıkan öneriler, Avrupa Parlamentosu’na sunulacak. Etkinliğe 42 ülkeden 9000 öğrenci katıldı.

Uyguladığı uluslararası programlarla, öğrencilerini dünya vatandaşı bireyler olarak yetiştiren TED Rönesans Koleji’nin üç öğrencisi Avrupa Gençlik Parlamentosu’nda Türkiye’yi temsil etti.

Strazburg’ta Avrupa Parlamento binasında, gerçekleştirilen Avrupa Gençlik Parlamentosu EYE 2018’e (European Youth 2018) bu yıl davet edilen ilk Türk Okulu TED oldu. 1-2 Haziran’da düzenlenen ve 42 ülkeden 9000 öğrencinin katıldığı EYE 2018’te TED Rönesans Koleji öğrencileri Mert Bahçe, Can Osmanağaoğlu ve Mehmet İrtiş Türkiye’yi temsil etmenin gururunu yaşadı.

Avrupa Parlamentosu’nda gençlerin bir araya gelerek; Avrupa’nın geleceği için fikirler ürettiği, paylaştığı, kritik sorunlara çözümler geliştirdiği, karar vericilerle tanışıp görüşlerini aktardığı etkinlikte bu yıl beş ana başlık tartışıldı: Genç ve Yaşlı; Dijital devrime ayak uydurmak, Zengin ve Fakir; Adil paylaşım için çağrı, Yerel ve Evrensel; Gezegenimizi korumak, Ayrı ve Birlikte; Güçlü Avrupa için çalışmak, Güvenli ve Tehlikeli; Çalkantılı zamanlarda hayatta kalmak başlıklarının arasında en fazla öne çıkan başlık Genç ve yaşlı: Dijital Devrime Ayak Uydurmak oldu. İki gün boyunca yapılan konuşmalar ve atölye çalışmalarından çıkan konular raporlanıyor ve parlamenterlere sunuluyor. Bu yıl TED öğrenci heyetinin, eğitim müfredatına çevre dersi konulması önerisi de Avrupa Parlamentosu’na sunulacak öneriler arasında yer aldı.

İnsanlığın ve Avrupa’nın geleceği konusundaki özgün fikirlerini ifade eden ve çözüm üreten TED Rönesans Koleji öğrencileri, 42 ülkenin katıldığı etkinlikte farklı kültürleri de yakından tanıma ve dostluk kurma fırsatı buldu.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

LGS TERCİHLERİNDE ADAYLARA ÜCRETSİZ DESTEK

Beylikdüzü Belediyesi’nin ‘LGS Tercih Günleri’ devam ediyor. 1-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen tercih günlerinde alanında …