EĞİTİM ÖĞRETMENSİZ OLMAZ

2022-23 eğitim-öğretim yılına ilişkin verilere göre Türkiye’de 974 bin 488’i (%84,4) resmi, 179 bin 895’i (%15,6) özel kurumlarda olmak üzere toplam 1 milyon 154 bin 383 öğretmen görev yapıyor.*

Bugün belki de ülkenin en kalabalık meslek gruplarından biri olan öğretmenlik, aynı zamanda kendini en yalnız hisseden grup olabilir. Öğretmenler iyi olma hallerinin desteklenmediğini hissediyor, meslek itibarlarının zamanla zedelendiğini düşünüyor ve mesleklerinin toplum tarafından profesyonel bir meslek olarak görülmediğini söylüyorlar.

Ancak tüm bunlara rağmen toplum olarak; her toplumsal olayda yüzümüzü ilk olarak öğretmenlere dönüyor, çözümün öğretmenlerden geleceğini bekliyoruz. Peki ama neden?

Çünkü öğretmenler eğitimde dönüştürücü gücü en yüksek olan aktörler. Ve öğretmenler, kendi yetkinliklerini en etkili biçimde kullanmak üzere inisiyatif alıp harekete geçen eğitimin özneleri.

Eğitim, #ÖğretmensizOlmaz

Toplumsal cinsiyet eşitliğinden, eleştirel dijital okuryazarlığa; kapsayıcılıktan, kriz dönemlerine tüm konularda çoğu zaman eğitim çare olarak görür, sorunların çözümünü okul sıralarında ararız. Eğitim tüm krizleri tek başına çözemeyecektir ancak krizleri çözmek için eğitimi önceliklendirmek gerekir.

Toplumsal sorunların çözümünde yüzümüzü ilk olarak eğitime, öğretmenlere dönüyorsak; bunun bir sebebi var. Öğretmensiz düşünemediğimiz eğitim; yine öğretmen olmadan sorunları çözüme kavuşturamayacaktır. Eğitim, #ÖğretmensizOlmaz.

Toplumsal dönüşüm için yalnız olmayan öğretmen

Toplumsal dönüşüm için en önemli aktörlerden olan öğretmenin desteklenmesi ve meslektaşlarıyla dayanışması, nitelikli eğitimin olmazsa olmazı.

Bir çoğumuzun aklında 24 Kasım öğretmenleri kutlamakla eş anlamlı ancak bugünü, kendilerini yalnız hisseden öğretmenlerin ihtiyaç duydukları dayanışma duygusunu konuşmadan kutlamak mümkün mü?

Kendi mesleki ve kişisel güçlenme yolculuklarına devam etmek için meslektaşlarıyla deneyimlerini paylaşan, ihtiyaç duyduğu kişi ve kurumlarla tanışıp işbirlikleri geliştiren Öğretmen Ağı Değişim Elçileri topluluğunun bir parçası olabilirsiniz.

Size, Öğretmenler Günü’nde 2 önerimiz var

  • Bugün, Sabancı Vakfı ve Öğretmen Ağı işbirliğinde Papuduk Çocuk Kitapları etrafına örülmüş etkinlikler içeren “Papuduk Çocuk Kitapları Eğitimciler İçin Uygulama Rehberi” yayımlandı. Öğretmen Ağı Değişim Elçileri Topluluğundan bir araya gelen öğretmenler, oluşturdukları Papuduk ile İçerik Geliştirme Topluluğu ile Papuduk Çocuk Kitapları’nın hikayelerinden bir uygulama rehberi oluşturdular. Değişim Elçisi öğretmenler, bu rehberin çocukların doğayla olan ilişkisini kuvvetlendirmeye ve hayvan haklarına yönelik farkındalıklarını artırmaya hizmet edeceğini umuyorlar. Uygulama rehberini incelemek için tıklayın.
  • Öğretmen Ağı podcastlerinin yeni dönemine, Öğretmenin Sesi podcast serisi ile başlıyoruz. Her senenin bir klasiği haline gelen Öğretmenler Günü Özel Bölümü’nde, neden “Eğitim #ÖğretmensizOlmaz”ı konuştuk. Öğretmen Ağı Değişim Elçisi Gizem Ok Uluçay moderatörlüğünde gerçekleşen bölümde, Eğitim Yöneticisi ve Yazar Dr. Burcu Aybat ile öğretmenin toplumdaki kritik rolü üzerine sohbetlerine konuk oluyoruz. Bölümü dinlemek için tıklayın.

    Öğretmenlerin; kendilerini yalnız ve çaresiz hissetmedikleri, dayanışmalarını ve birlikteliklerini çoğalttıkları alanların artması dileğiyle.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Spam e-postalar bu sefer savaş silahı olarak kullanıldı

Dijital güvenlik şirketi ESET, ana dağıtım yöntemi olarak spam e-postaları kullanan bir dezenformasyon -psikolojik operasyon …