BAYER LİSELER ARASI BİLİM YARIŞMASINDAN YARATICI FİKİRLER

 Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda Türkiye’nin çeşitli illerinden finale kalan Liseli gençler  “Yaşama Değer Kat” temasıyla hazırladıkları projeleriyle yarıştı. 626 projenin katıldığı yarışmada İzmir Fen Lisesi öğrencileri Yağmur Parlak ve Hande Sena Çiftçi‘nin “Sentez Gazlardan Mikroorganizmalar İle Biyoetanol Üretimi” adlı projesi birincilik ödülünü kazandı.

“Yaşama Değer Kat” temasıyla gerçekleştirilen 626 projenin katıldığı yarışmanın bu yılki birincisi, “Sentez Gazlardan Mikroorganizmalar İle Biyoetanol Üretimi”  isimli sentez gazlarla biyoetonol üretimi konusunda bir proje geliştiren İzmir Fen Lisesi öğrencisi Hande Sena Çiftçi ve Yağmur Parlak oldu. İkinciliği, TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’nden, Selin Kolsuz ve Yavuz Kaklıkkaya, antibiyotik kullanımı ve etkileri konusunu inceledikleri Tavuklarınızı İyileştirirken Bakterileri Güçlendirmeyin isimli projeleriye elde etti. Üçüncülük ödülü ise; Kemik Kırıklarına Yönelik Yenilikçi Akıllı Materyal: “Polimer Bazlı 3D Doku İskeleleri” isimli proje ile kemik kırıklarını tedavi yöntemi olarak polimer bazlı malzeme kullanımı konusunda yenilikçi bir yöntem geliştiren İzmir Özel Ege Lisesi öğrencileri Şevval Aykuş ve Dilara Karaca‘nın oldu.

Bayer Özel Ödülü ise bu yıl bir yeniliğe gidilerek iki projeye birden verildi. “Atık Endüstriyel Ürünler Kullanılarak Enerji Üreten ve Alternatif Güvenlik Sistemine Sahip İnovatif Yer Döşemesi Yapım Çalışması” isimli proje ile Niğde Akşemseddin Bilim Ve Sanat Merkezi Lisesi öğrencileri Abdullah Oğul ve Halil Ataberk Bakırcı ile birlikte Ankara Özel Batıkent Mektebim Lisesi öğrencisi Yusuf Çolak’ın ”  Su Gelecektir” projesi Bayer Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Kazanan ve finale kalan öğrencilere ödülleri ve plaketleri, Bayer Türk Yönetim kurulunun da katıldığı özel törende verildi.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

AŞIRI SICAK HAVALARDA ÇALIŞANLAR DİKKAT!

AŞIRI SICAK HAVA DALGASI GELİYOR SICAK HAVALARDA ÇALIŞANLAR DİKKAT! Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son tahminlerine göre …