BAKANLIKTAN “GÜVENLİ OKUL GÜVENLİ GELECEK” PROJESİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Güvenli Okul Güvenli Gelecek’ projesiyle ilgili, “81 ilde toplam 26 bin 835 güvenlik personeli görev yapacak. Ayrıca diğer tüm okullarda yaklaşık 20 bin güvenli eğitim koordinasyon görevlisiyle okullarımızın daha güvenli hale getirilmesi sağlanacak” dedi.
Bakan Soylu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) düzenlenen ‘Okullar ve Çevresinin Daha Güvenli Hale Getirilmesine Yönelik İşbirliği Protokolü’ imza törenine katıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, törende yaptığı açıklamada, ‘Güvenli Okul Güvenli Gelecek’ projesi kapsamında üç bakanlık arasında imzalanacak protokolle okulları güvenlik açısından öncelik derecelerine göre dört kategoriye ayırdıklarını söyledi.

Soylu, protokolle görev yapacak ‘okul kolluk görevlisi’, ‘özel güvenlik görevlisi’, okul yönetimiyle sürekli iletişim halinde olacak ‘güvenli eğitim koordinasyon görevlisi’ ve okulların giriş çıkışlarında güvenliği sağlayacak resmi ve sivil ekiplerin görevlendirilmesinin esaslarını belirlediklerini belirtti.

Jandarma bölgesinde, birinci ve ikinci derece öncelik derecesindeki okulların tamamına sabit görev yapan özel güvenlik görevlisi görevlendirdiklerini belirten Soylu, şöyle devam etti:
“Ayrıca bu iki kategorideki okullar, en az üç kişilik devriyelerle rutin olarak kontrol edilecek. Diğer öncelik derecelerindeki okullar için ise güvenli eğitim koordinasyon görevlisi belirliyoruz. Türkiye’de bütün okullarımızda muhakkak güvenli eğitim koordinasyon görevlisi olacak. Bunlar gerek okul yöneticileriyle gerek okul aile birlikleriyle gerekse okullarda gerçekleşecek bütün olaylarda emniyet güvenlik görevlileriyle gerekli irtibatı kurarak tüm tedbirleri almaya çalışacak.”

‘GÜVENLİ OKUL GÜVENLİ GELECEK’ PROJESİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘100 Günlük İcraat Programı’nda ilan ettiği projelerden biri olan ve üç bakanlığın ortak çalışmasıyla hayata geçirilen ‘Güvenli Okul Güvenli Gelecek’ projesi kapsamında imzalanan iş birliği protokolüyle okullara anlık güvenlik desteği sağlanacak.

Başlangıç aşamasında, 5 bin 329 polis, bin 506 jandarma ile ve Toplum Yararına Program kapsamındaki 20 bin özel güvenlik görevlisinin yer aldığı toplam 26 bin 835 personel 22 bin 773 okulda ve okul çevrelerinde sabit olarak görev yapacak.

Ayrıca diğer okullarda görevlendirilecek yaklaşık 20 bin ‘Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi’, okul yönetimleri ve okul aile birlikleri aracılığıyla gelişmeleri an be an takip ederek olası sorunlar karşısında gereken tedbirlerin hızlı bir şekilde alınmasını sağlayacak.

Okulların çevre güvenliğinin daha etkin bir şekilde sağlanabilmesi ve meydana gelen olayların aydınlatılması amacıyla da bin 762 okul, güvenlik kamera sistemiyle donatılarak Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’ne entegre olacak.

Protokol ile MEB’e bağlı okullara çevre düzenlemesi, bakım-onarım ve temizlik işleri için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 60 bin kişilik katılımcı desteği sağlanacak. Ayrıca özel politika gerektiren gruplar arasından belirlenecek katılımcılara Toplum Yararına Programlar vasıtasıyla çalışma alışkanlığı kazandırılarak, iş gücü piyasasına uyumları artırılacak.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Eğitimde yapay zeka dönemi geliyor

Viewsonic Education Türkiye ve Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle …