YEŞİLAY LİSELER ARASI MÜNAZARA TURNUVASI’NIN MARMARA BÖLGE FİNALİ TAMAMLANDI!

MÜNAZARA TAKIMLARI, MARMARA BÖLGE FİNALİNDE 

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE İÇİN YARIŞTI

 Yeşilay’ın T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ve Vakıf Katılım Bankası işbirliğiyle Türkiye genelinde düzenlediği Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası’nın Marmara Bölge Finali tamamlandı.

 Yeşilay’da münazara geleneği tüm hızıyla sürüyor. 2022 yılında ilki, bu sene ise üçüncüsü düzenlenen Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası, gençler ile her türlü bağımlılık arasında kalın bir duvar örüyor.Dokuz final şampiyonasından oluşan turnuvada,7 bini aşkın öğrenci, danışman öğretmenleriyle beraber bağımlılıklarla mücadele için yarışıyor.

Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası’nın MarmaraBölge Şampiyonası’na bölge illerindeki liselerden toplam 120 takım katıldı. Şampiyonanın finaline ise 4 takım yükseldi. Final maçı,5Haziran’daBursa Kaplan Okulları’ndagerçekleşti.Turnuvada BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi adına yarışan Mevlüt Sami Yıldıran ve Muhammet Zeybek, bölge şampiyonu oldular. Aynı öğrenciler “En İyi Konuşmacı” ödülünü de almaya hak kazandılar.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü M. Nurullah Atalan’ın da katıldığı ödül töreninde, Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, Nilüfer İlçe Millî Eğitim Müdürü Mehmet Altınok ve Yeşilay Bursa Şube Başkanı Suat Arvas, öğrencilerin heyecanına ortak oldu.

 Yeşilay Bursa Şube Başkanı Suat Arvas, etkinlikle ilgili şunları söyledi: “Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası, parlamenter sistem esas alınarak organize edilmektedir. Yani klasik formattan farklı olarak hitabetin değil içeriğin değerlendirildiği, dolayısıyla sadece ağzı iyi laf yapan tarafın değil, daha iyi argüman bulan ve konuya daha hâkim olan öğrencilerin puan topladığı bir sistem bu. Ayrıca gençlerin eleştirel düşünme, sorgulama ve hızlı karar alma yeteneğine de katkıda bulunarak, bağımlılıklara ‘Hayır!’ diyebilme becerilerini pekiştirmektedir.”

 Yeşilay, gönüllülüğü gençler arasında yaygınlaştırıyor.

Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası ile gençlerin eleştirel düşünme, sorgulama, hızlı karar alma becerileri pekiştiriliyor. Turnuvaya katılan öğrenciler, turnuvadan kısa bir süre önce kendilerine verilen konuları tartışarak entelektüel birikimlerini, hitabet yeteneklerini ve tartışma kabiliyetlerini geliştiriyor.Turnuvanın kazanımları arasında, lise öğrencilerinin münazara sayesinde verimli faaliyetlerekatılmaları ve ileride gelişebilecek bağımlılıkların bugünden önlenmesi yer alıyor. Turnuvanın amaçlarından biri de Yeşilaygönüllülüğünün gençler arasında yaygınlaşması.

 Yeşilay, turnuva kapsamında yurt genelinde münazara tanıtım etkinlikleri, eğitim kampları, öğrencive öğretmen eğitimleri düzenledi. Kamplardamünazara derslerinin yanısıra uluslararası ilişkiler, ekonomi, hukuk gibi alanlardaturnuvada öğrencilerin karşılarına çıkabilecek konularla ilgili dersler verildi.Yeşilay ders modüllerinde ise genel bağımlılık, sağlıklı yaşam, internetle ilişkili davranışsal bağımlılıklar ve bağımlılığa karşı küresel halk sağlığı politikaları gibi oturumlar düzenlendi.

Büyük final2- 3 Temmuz’da İstanbul’da

Bölge şampiyonaları final etabına kadar çevrim içi, finaletaplarında ise bölgeyi temsilen seçilecek bir ilde yüz yüze gerçekleştirilecek. Buetaplarda yarı finalist olmaya hak kazanan80 takımın (160 kişi) ve sorumlu öğretmenlerinin; İstanbul’da düzenlenecek turkarşılaşmaları ve yarı final karşılaşmalarınakatılması bekleniyor.

Turnuva Takvimi

İstanbul Bölge Finali (İstanbul): 15 Haziran

Türkiye Final Şampiyonası (İstanbul): 2-3 Temmuz

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Okanlı mucitlerden 215 proje

Öğrencilerin bilimsel çalışmalara olan ilgisini artırmayı amaçlayan, problem çözme yeteneklerini geliştiren, bilimin eğlenceli yanını da …