OKAN KOLEJİ’NDE 8. GELENEKSEL ÇİN KÜLTÜRÜ VE ÇİNCE FESTİVALİ

Okan Koleji’nde 9 yaşından itibaren İngilizcenin yanı sıra Çince, Almanca ve İspanyolca dilleri ile tanışan öğrenciler seçmiş oldukları yabancı dili lise eğitimleri bitene kadar öğrenmeye devam ediyor. İstanbul’daki ilk ve tek Konfüçyus sınıfına sahip olan Okan Koleji’nde, öğrenciler Çinceyi öğrenmenin yanı sıra her yıl düzenlenen Çin Festivali ile Çin kültürü hakkında da bilgi sahibi oluyor. 

İstanbul Okan Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsü iş birliğiyle düzenlenen Çin Kültürü ve Çince Festivali’nde öğrenciler Çince şarkılar, şiirler ve danslar ile her sene renkli, eğlenceli ve ilgi çekici bir etkinliğe imza atıyor. Bu yılki festivalde Çin kültürüne özgü kostümler giyen öğrenciler, Çince şarkılar söylediler, şiirler okudular, drama gösterisi ve geleneksel yelpaze dansını sergilediler.

Sene içerinde yapmış oldukları Çin temalı resimleri festivalde sergileme imkânı buldular. Etkinlik sonrasında öğrenci ve öğretmenler, Çince kaligrafi sanatına uygun olarak isimlerini yazdırdı. Öğrencilere öğle yemeğinde Çin yemeklerinden oluşan bir menü ikram edildi.

Çince Dilini Yaşayarak Öğrenme İmkânı

Okan Koleji’nde, İstanbul Okan Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsü’nün iş birliği ve deneyimli kadrosu ile oluşturulan eğitim programıyla öğrencilerin Çinceyi yaşayarak öğrenmelerine, anadili Çince olan eğitmenlerle bir arada olarak dili akıcı bir şekilde kullanmalarına olanak sağlanıyor.

İstanbul Okan Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsü ile oluşturulan Çince eğitim müfredat programı, öğrencilerin yaş gruplarına göre değişkenlik gösteriyor. Küçük yaş gruplarına şiir, şarkı ve oyunlarla öğretilen Çince, büyük yaş gruplarında daha akademik bir şekilde ele alınıyor. Okan Koleji öğrencilerinin %6’sı ikinci yabancı dil olarak Çinceyi tercih ederken, diğer öğrenciler alternatif dillerden İspanyolca ve Almanca ile eğitimlerine devam ediyor.

Okan Koleji öğrencileri her sene İstanbul Okan Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsü tarafından  Hanban’nın misafiri olarak Çin Dil Okulu’na katılarak Çin kültürü ve dili hakkında bilgi sahibi oluyor. Yaklaşık 15 gün süren bu gezide Çin kültürüne ilişkin farklı etkinliklere katılan öğrenciler Çin’in tarihi yerlerini gezerek dili yaşayarak öğreniyor.

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

İSTANBUL İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN…

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü @istanbulilmem Millî Eğitim Bakanlığımızın Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı kutlamaları kapsamında, …