UZAY BİLİMCİLER ERÜ’YE GELİYOR

ERÜ, 3-7 Eylül tarihleri arasında, 21. Ulusal Astronomi Kongresi (UAK-2018) ile 10. Ulusal Astronomi Öğrenci Kongresi’ne ev sahipliği yapacak. Kongre kapsamında Türk Astronomi Derneği’nin Genel Kurulu’da ERÜ’de yapılacak.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İletişim Fakültesi Nurcan Çetinsaya Konferans Salonu’ndan gerçekleştirilecek olan kongrede, Türkiye’deki astronomi, astrofizik ve uzay bilimleri alanlarında çalışan bilim insanları ile uzay alanında çalışan kurum ve kuruluşları bir araya gelecek. Kongre kapsamında, Türkiye’de yapılan uzay bilimleriyle ilgili son çalışmalara ve gelecek projelere yer verilecek.

Bu yıl 21’ncisi gerçekleştirilen kongreyle ilgili açıklamada bulunan Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük, kongreye Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 320 araştırmacının başvurduğunu belirtti.

Küçük, sözlerine şöyle devam etti:
“Kongreyi düzenleyen Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü (ERÜ-AUBB) ile Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama Araştırma ve Merkezi (UZAYBİMER) aynı zamanda Türkiye’nin en büyük ve tek Radyo Teleskopu’na sahip. Yine Türkiye’de optik ve radyo bölgelerde gözlem ve araştırma yapılan (çoklu dalgaboylarında çalışan) tek merkez.

Kongreye Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden toplam 320 kişi başvuru yaptı. Kongrede yıldızlardan, ötegezegenlerde yaşam arayışlarına, galaksilerden, meteorolojik çalışmalara, Güneş’in iç yapısından, karadeliklere kadar çeşitli konularda 72’i bildiri, 50 kısa bildiri ile altı çağrılı konuşma sunulacak. Kongrede ayrıca, Türkiye’deki astronom ve astrofizikçilerin meslek örgütü olan Türk Astronomi Derneği’nin (TAD) Olağan Genel Kurulu da gerçekleşecek ve derneğin 17. Dönem yeni yönetimi belirlenecektir. Kongre’nin düzenlenmesi için destek veren Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü’ne, Türk Astronomi Derneği’ne, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’ne, Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne, ana sponsorumuz ASTROMED’e, sponsorlarımız Doğu Anadolu Gözlemevi Projesi (DAG), Astroia ve TUG’a teşekkür ediyoruz.”

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Karne, çocuğun öz güvenini doğrudan etkileyebilir! Aşırı övgü veya eleştiri çocukta strese neden olabilir

Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği yaz tatili başlıyor. Bazı öğrenciler iyi karne notlarıyla bu heyecanı katlarken …