TOHUM OTİZM VAKFI SİVAS’TA

Tohum Otizm Vakfı’nın ‘Eğitime Uzanan Yol’ projesi kapsamında 3-7 Eylül’de Sivas’ta eğitim atölyeleri düzenlenecek. ‘Otizm Spektrum Bozukluğu’ olan çocuklara erken tanı konulması, özel eğitimle topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla kurulan vakıf, bu projeyi 11 ilde uygulayacak.

Tohum Otizm Vakfı tarafından yürütülen, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) işbirliği ve TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları çerçevesinde desteklenen, TANAP Doğalgaz Boru Hattı’nın geçtiği 11 ilde 2017-2019 yılları arasında uygulanacak ‘Eğitime Uzanan Yol’ projesiyle 3-7 Eylül arasında Sivas’ta eğitimler verilecek. Proje ayrıca Ardahan, Kars, Yozgat, Erzincan, Giresun, Ankara, Kırıkkale, Kütahya, Balıkesir ve Edirne’de uygulanıyor.

TANAP’ın Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında fon sağladığı altı projeden biri olan ‘Eğitime Uzanan Yol’la, otizm konusunda öğretmenlere ve ailelere yönelik eğitim programı geliştirilerek eğitim atölyeleri düzenleniyor. Bölge halkına, yerel karar alıcılara yönelik farkındalık seminerleri veriliyor ve 33 özel eğitim sınıfının materyallerle donanımı sağlanıyor.

HEM ÖĞRETMENLER HEM AİLELER YARARLANACAK
Proje kapsamında, Sivas Termal Hotel ve Spa’da 3-6 Eylül’de düzenlenecek öğretmen; 7 Eylül’deki aile ve farkındalık seminerleriyle Sivaslılara otizm konusunda eğitimler verilecek.

Sivaslılarla buluşacakları için heyecanlı oldukları belirten Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, projeyle özel eğitim uygulama merkezleri, özel eğitim sınıfları ve kaynaştırmada öğrenim gören otizmli çocukların nitelikli özel eğitim hizmetlerine kavuşmalarını hedeflediklerini söyledi. Mayıs itibariyle 33 özel eğitim sınıfına MEB standartlarına uygun şekilde eğitim materyallerinin dağıtıldığını belirten Özer, şöyle konuştu:
“Gerçekleştirilecek uygulamalı eğitimlerle öğretmenlerin otizm konusunda bilgi ve beceri düzeylerinde artış sağlanacak. Bu anlamda öncelikle TANAP Boru Hattı üzerinde bulunan 11 ilden seçilen 33 formatör, 990 öğretmen ve 1.100 aileye, sonrasında ise bölge halkına yönelik geniş kapsamlı otizm farkındalık seminerleri düzenlenecek. Ayrıca proje kapsamındaki illerde yer alan 33 özel eğitim sınıfının, MEB standartlarına uygun şekilde özel eğitim materyalleriyle donanımı sağlanacak. Proje otizm alanında çalışan uzmanlara yol gösterici olurken, otizmli çocuk ve aileleri nihai faydalanıcı olacak.”

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Kadıköy Anadolu Lisesi Kütüphanesi, Kayalar Ailesi Desteğiyle Yenilendi

Kadıköy Anadolu Lisesi bünyesinde yer alan kütüphane, Kayalar ailesinin desteğiyle yenilendi. 17 Mayıs Cuma günü …