SINAVLARA HAZIRLIĞININ EN EKONOMİK YOLLARI

Öğrencilerin sınav hazırlık süreçlerinde aldıkları özel ders ve kurs eğitimlerinin yararlarının olmasıyla birlikte getirdiği maliyetler,  velilerin birçoğunun bütçelerini aşmaktadır. Uzman eğitimciler tarafından verilen online eğitim desteği ile bu maliyeti 10’da 1 oranına düşürmek mümkün! Eğitim Teknolojileri Şirketi Kunduz’un mobil eğitim programı ile öğrenciler sınavlarına hazırlanırken, veliler de büyük bir tasarruf sağlayabiliyor.

Okul dersleriyle sınav çalışmalarını aynı anda yürüten öğrenciler ve velileri bu süreçte maddi sıkıntının yanında manevi zorluklar da yaşayabilmektedirler. Kunduz eğitmenleri, bu yoğun, stresli dönemin daha sağlıklı ve verimli geçebilmesi için öğrenci, ailenin ve okulun ortak bir çalışma gerçekleştirmelerini tavsiye ediyor.

   Veliler Sınav Sürecinde Çocukları İçin Ne Yapmalı?

     Sınava hazırlanan öğrenciler, sınav sonuçları için ailelerinden olumsuz tepkiler alma endişesine kapılmaktadırlar. Bu yoğun ve stresli süreçte velilerin, çocuklarını bu endişelerinin akılcı bir temele dayanmadığına ikna edebilmesi çok önemlidir.

Öğrencilerin başarılarını olumsuz etkileyen kaygı unsurunu tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da kaygıyı arttırmamak gerekiyor. Çocuğunu başka öğrenciler ile kıyaslamak ve “tembel”, “sorumsuz” gibi kırıcı ifadeler kullanmak, olumsuz eleştiriler de bulunmak ve başarısız olacağını söylemek öğrencinin stresinin artmasına neden oluyor. Bu sebeple velilerin davranış şekilleri, sınav hazırlık sürecinde çocuğun bakış açısına büyük oranda etki etmektedir.

Bunların yanı sıra, bu süreçte ailenin çocuğunun eksik olduğu yönlerini paylaşıp, ihtiyaçlarını doğru biçimde karşılaması için destek olması gerekiyor.

Öğrenciyi Motive Etmek Çok Önemli

Ailenin çocuğu motive edebilmesi ve başarısına katkıda bulunabilmesinin ilk koşulu onu anlamaya çalışmak ve anladığını göstermektir. Çocuğun, ailesinin onu her ne olursa olsun sevmeye ve hataları bile olsa desteklemeye devam edeceğini bilmeye ihtiyacı var. Ailesinin hiçbir koşula bağlı olmaksızın kendisini seveceğini bilen öğrenci, zorlukları ailesiyle paylaşabilir ve sorumluluklarına daha sıkı sarılır. “Sen bu kafayla başaramazsın” cümlesi yerine “Sen bu zorluğun da üstesinden gelebilirsin” demek bir öğrenci için boğulmak üzereyken atılan can simidi gibidir. Öğrenciyi çalışmaya teşvik eden bir hayali varsa, anne-baba olarak kendi isteklerinizi ona empoze etmek yerine onun kararına saygı duymalısınız.

 

Sınava Hazırlık Sürecinin Ekonomik Boyutu

Sınavlara hazırlık aşamasında destek alınan dershaneler kapandı ve özel kurslar, sınava hazırlık sürecindeki çocuklara eğitim vermeye başladı. Çocuklarını özel kurslara gönderemeyen velilerin tercihi özel ders olsa da ders ücretleri bütçeleri zorluyor. Her ders için ayrı özel ders alınması durumunda oldukça yüksek rakamlar ortaya çıkabiliyor. Bu durumda  gerekli desteği alamayan öğrenci hedeflediği başarıya ulaşamıyor.

 

Özel Ders Almak Yerine “Kunduz”

Sınava hazırlık sürecinin ekonomik boyutunun diğer etkisi ise fırsat eşitsizliği. Bu noktada çocuğuna yeterli desteği veremediğini düşünerek çocuğuyla birlikte stresi yaşayan velilerin de  imdadına Kunduz yetişiyor. “Eğitimde teknolojiden yararlanarak fırsat eşitliğini sağlamak” hedefiyle yola çıkan Kunduz, dershanelere ve özel derslere ekonomik bir alternatif oluyor. Dershane ve özel derse göre en az 10 kat daha hızlı, 10 kat daha ekonomik olan Kunduz uygulaması, öğrencilerin 13 farklı derste sorularını diledikleri zaman sormalarına olanak tanıyor. Üstelik öğrenciler “eğitim koçluğu” yardımı da alabiliyor.

 

Kunduz Nedir, Neden Bu Kadar Tercih Ediliyor?

8 milyonu aşkın sorunun çözüldüğü mobil uygulama Kunduz; YKS, LGS, KPSS ve ALES sınavlarına hazırlanan öğrencilerin hayatını kolaylaştırıyor. Öğrencilerin fotoğrafını çekerek gönderdiği sorular ortalama 10 dakika içinde yüzde yüz doğruluk garantisiyle yine görsel olarak öğrenciye iletiliyor. Verimli çalışma konusunda yol gösterici niteliğe de sahip olan uygulamanın 13 farklı derste öğrencilere yardımcı olması, soru sormanın ve cevap almanın kolay ve hızlı olması, soruların açıklamalı çözülmesi ve uygulamanın sınava hazırlık maliyetini düşürmesi, öğrencilerin yol arkadaşı olarak Kunduz’u tercih etmesine açıklık getiriyor.

 

2019 YKS’ye Kunduz’la hazırlanan öğrencilerin %90’ı üniversiteyi kazandı. Öyle ki YKS’de ilk 10 bine girenler arasında, şimdiye kadar belirlenen 124 Kunduz öğrencisi bulunuyor. Bu durum soru sormanın en kolay yolu Kunduz’un öğrencilerin hayatını kolaylaştırmasını ve velilerin rahat bir nefes almasını mümkün kıldığının göstergesi.

 

Android ve iOS işletim sistemi yüklü cihazlarda ücretsiz olarak indirebileceğiniz Kunduz’un uygulama indirme linklerine kunduz.com adresinden ulaşabilirsiniz

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

GELECEK 10 YILA ÇEVRESEL RİSKLER DAMGA VURACAK

1.400’den fazla küresel risk uzmanı, politika yapıcı ve sektör liderinin görüşlerinden yararlanılarak hazırlanan 2024 Küresel …