ROBOT TASARIMLARIYLA ŞAŞIRTTILAR

Lise öğrencilerine yönelik düzenlenen ‘Enerji Verimli, Çevre ve Canlı Dostu Robot’ yarışması yapıldı. Öğrenciler robot tasarımlarıyla yarıştı.

’Enerji Verimli, Çevre ve Canlı Dostu Robot’ yarışmasına liseliler mayın temizlemeden çöp ayrıştırmaya, beyin dalgalarıyla komut veren robottan çim biçme robotuna dek çok farklı tasarımlarla katıldı. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mühendislik Fakültesi tarafından liselilere yönelik düzenlenen yarışmada İzmir, İstanbul ve Afyonkarahisar’dan öğrenciler katıldı.

22 takım arasında birinciliği ’Süpürteç’ adını verdikleri robot tasarımlarıyla Mazhar Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Ahmet Bulanık, Yücel Müjde ve Emre Doğukan Vurhan kazandı. Öğrenciler, birinciliği okullarının bahçesini temizlemek amacıyla ürettikleri robotla elde etti. Etkinlikte ikinciliği de Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri Salim Üner, Alper Mete Yılmaz, Bora Turan, Emre Er, Tolga Özgü, Biran Arıkan alırken, üçüncülüğü Bornova Anadolu Lisesi’nden Cemal Yiğit Kanat, Bartu Özel, Ilgın Söğüt elde etti.

İEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Güneri Şahin, Türkiye’nin geleceğinde robot teknolojilerinin gelişiminin büyük önem kazandığı belirterek, “Yarışmada amacımız, gençlerimizin hem mekanik hem elektronik hem de yazılım alanlarına ilgilerini çekmek ve tecrübe kazanmalarını sağlamaktı. Yarışmada, birbirinden farklı ve değerli çalışmaları gördük. Onların heyecanı bizleri de geleceğimiz adına heyecanlandırıyor. Mayın temizleme robotundan çöp ayrıştırma robotuna dek çok farklı alanlarda çalışmalar gördük. Onlar geleceğimiz ve biz de gençlerimizi geleceğe en iyi şekilde hazırlamak istiyoruz” dedi.

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

LGS TERCİHLERİNDE ADAYLARA ÜCRETSİZ DESTEK

Beylikdüzü Belediyesi’nin ‘LGS Tercih Günleri’ devam ediyor. 1-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen tercih günlerinde alanında …