ÖZEL OKULLAR KEP İLE TASARRUF EDECEK

Başbakanlık genelgesiyle özel öğretim kurumlarına Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adresi edinme zorunluluğu getirdi. Proje kapsamında kurumlar nezdinde yaklaşık 2 milyon TL tasarruf sağlanması bekleniyor.

Başbakanlık Genelgesi ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün KEP konulu yazısı ile özel öğretim kurumları ve özel öğrenci barınma hizmeti veren kurumların, Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne (EBYS) geçmesi yönünde harekete geçildi. Buna göre; özel okullar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel muhtelif kurslar, özel motorlu taşıt sürücü kursları, özel barınma hizmeti veren kurumlar, özel öğretim kurslarından, 20 Nisan 2018 tarihine kadar Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hesabı açıp, EBYS sistemine dahil olmaları istendi. Proje kapsamında, kurumlar nezninde yaklaşık 2 milyon TL tasarruf sağlanması bekleniyor.

KEP, e-İmza, e-Fatura, e-Arşiv ve e-Saklama gibi hizmetleri ile kurumların dijitalleşmesine öncülük eden TÜRKKEP’in Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtuluş Nevruz, bu adımı değerlendirdi. Kamu kurum ve kuruluşlarında KEP kullanımının önemine değinen Nevruz, “Kamu yönetiminde yeniden yapılanma kapsamında e-Devlet ve e-Dönüşüm uygulamaları günümüzde artık devlet politikası haline gelmiştir. KEP, e-Dönüşüm’ün tetikleyici ve düzenleyici faktörlerinin başında gelen bir uygulamadır. KEP ile gönderici ve alıcı kimliği bellidir, inkar edilemez, değiştirilemez. Sahte hesaplar ile işlemler gerçekleştirilemez. KEP, zaman ve mekandan bağımsızdır, hız ve verimlilik sağlar. Ayrıca gönderi içeriğinin değiştirilmediğini garanti eder, veri bütünlüğünü korur. KEP ile yazışmalar elektronik ortamda gerçekleşir, kağıt ve zarf tüketiminde tasarruf sağlanır. Böylelikle çevreye dost bir uygulamadır” dedi.

TÜRKKEP KEP’in kitabını yazdı!

Türkiye’nin ilk özel kurumu olarak ülkemizdeki kurumların dijitalleşmesi adına şimdiye kadar üzerlerine aldıkları sorumlulukları yerine getirdiklerinin altını çizen Nevruz, “KEP’in faydalarının anlaşılması ve kullanım oranının artması için KEP’in bütün özelliklerini kapsayan el kitabı niteliğinde olan ‘KEP’in Kitabı’nı hazırladık, kısa bir süre içerisinde raflardaki yerini alacak. Ayrıca KEP kullanımını artırmak ve sevdirmek için de iki ayrı bilgisayar oyunu hazırlıyoruz, önümüzdeki günlerde her ikisini de yayına alacağız” diye konuştu.

Yasal olarak geçerli kesin deliller üretir

KEP ile birlikte fesih, dilekçe, başvuru, talimat, ödeme emri, sözleşme, taahhütname, sipariş, mutabakat, ihbar, ihtar ve “e-faturaya e-itiraz” gibi alıcıyı ve göndericiyi belirli yükümlülükler altına sokan her türlü resmi evrak gönderiminin güvenli, hızlı, kolay ve ekonomik olarak gerçekleştirilebileceğinin altını çizen Nevruz, “KEP, yasal geçerli ve teknik olarak güvenli elektronik posta yöntemidir. Sistemde tüm gönderici ve alıcıların kimlikleri kayıtlıdır. İleti içeriğinin veri bütünlüğü korunur ve değişmezliği güvence altına alınır. KEP sistemi, yasal olarak geçerli güvenli elektronik imza ve zaman damgası kullanılarak, yetkili “Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcı (KEPHS)” vasıtasıyla, bir elektronik postanın iletildiğini garanti altına alır.  Ayrıca gönderen ve alan tarafların kimliklerini, gönderilen iletinin ve eklerinin başkalarınca değiştirilmediğini, gönderim zamanını tespit edebilmeyi ve bunlarla ilgili yasal olarak geçerli olan kesin delilleri üretebilmeyi sağlar” şeklinde konuştu.

Yazar Adnan Gündüz

Adnan Gündüz

Diğer Haber

ALTIN BİLEZİK ÖĞRENCİLERİNE İGDAŞ’TA İŞ FIRSATI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İGDAŞ AŞ’nin Mesleki ve Teknik Anadolu Liseli öğrencilere dönük eğitim, staj …