ÖRAV DEPREM BÖLGESİNİ UNUTMADI, UNUTMAYACAK

ÖRAV deprem bölgesindeki öğretmenlere moral olmaya devam ediyor 

6 Şubat tarihinde yaşanan deprem felaketinin ardından dört ay geçti. Depremden etkilenen bölgelerde eğitimin yeniden normale dönmesi için yoğun çalışmalar yürütüldü. Önümüzdeki hafta 2022-2023 eğitim öğretim yılı tamamlanıyor, 2023-2024 eğitim öğretim yılında da eğitimin sağlıklı ilerlemesi için çalışmalar devam ediyor. Resmi rakamlar 18 yaş altı 3.9 milyon öğrenci,  304.700 üniversite öğrencisi ve yaklaşık 210 bin öğretmenin depremden etkilendiğini ortaya koyuyor. Bölgede ilk günden itibaren eğitime destek çalışmaları yürüten Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) saha gözlemlerine ilişkin güncel bilgileri paylaştı.

İlk günden itibaren depremden etkilenen illerden ayrılamayan öğretmenlerin psikososyal desteğe ihtiyacı var

ÖRAV’ın Genel Müdürü Arzu Atasoy, ilk günden itibaren sahaya inerek öğretmenlerle temasta olduklarını, destek çalışmalarına bölgedeki İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin de rehberliğinde, öğretmenlerin değişen ihtiyaçlarına göre yön verdiklerini söyledi. Atasoy; afet bölgesi olarak ilan edilen illerde ilk günden itibaren ayrılmayan ve depremden etkilenen öğretmenlerin yanı sıra, bölgeye ataması yapılarak Eylül ayında eğitime başlayacak öğretmenlerin de olduğunu belirterek, ÖRAV’ın her iki grup için de çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Garanti BBVA desteğiyle yaptığımız saha ziyaretlerinde bölgede destek kitleri dağıtımı yapıyor ve öğretmenlerin iyi olma haline destek olacak atölyeler düzenliyoruz

Atasoy: “Öğretmenlerimizin ana ihtiyaçları öncelikle güvenli barınma, insani dayanışma ve psikososyal destek olarak sıralanabilir. Bölge ziyaretlerinde günün, özellikle de okuldayken kolay geçtiğini ancak gecelerin bitmek bilmediğini söyleyen bir öğretmenimiz oldu. Okulda olmak öğretmenleri iyileştiriyor. Öğretmenler öğrencilere, öğrencileri de öğretmenlere iyi geliyor. Biz de kurucumuz Garanti BBVA desteğiyle Mart başından itibaren sahadaydık. 12 haftada 2000 öğretmen ile okullarında, konteyner kentlerde, çadır kentlerde görüştük, destek kitlerimizi dağıttık. Bunun yanında Mayıs başından itibaren 22 grupta 600 öğretmen ile iyi olma hallerini destekleyici atölyeler gerçekleştirdik. Atölyelerimizde hem biz yetişkinlerin psikolojisini olumlu yönde etkileyecek hem de öğrencilerle sınıfta uygulanabilecek çalışmalar yürütüyoruz.”

ÖRAV’ın destek amaçlı ziyaretleri kesintisiz bir şekilde devam ediyor
Deprem bölgesinde birçok kurumla omuz omuza çalışmaya devam ettiklerini ifade eden Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı ve ÖRAV Yönetim Kurulu Üyesi Işıl Akdemir Evlioğlu, ‘’Kurucusu olduğumuz Öğretmen Akademisi Vakfı, topluma değer yaratma anlayışıyla uzun yıllardır faaliyetlerini sürdürüyor. 6 Şubat tarihinde yaşanan depremlerin ardından Garanti BBVA olarak, Vakfın saha ziyaretlerini destekledik. Depremin yaralarını bir nebze de olsa sarabilmek için dayanışmayla tüm kaynaklarımızı seferber ettik. Bölgede öğretmenlerin iyi olma haline katkıda bulunduğumuz için mutluyuz. Sahadaki dayanışmanın sürdürülebilir olması ve bölgenin hızla iyileşebilmesi için yapılan her çalışma çok kıymetli. ÖRAV öğretmenlerin umudunu yeşerterek, onların da öğrencilerine umut ve moral aşılamasını sağlıyor’’ dedi.

ÖRAV Neler Yaptı?

ÖRAV, Mart ayından itibaren öğretmenlerin meslektaşlarıyla bir araya gelmesi, dayanışma içinde olması ve iyi olma hallerini desteklemek amacıyla sahada çalışmalar yürüttü. Mart ve Nisan aylarındaki çalışmalar öğretmenlerle bir araya gelerek, dertleşmek ve ihtiyaç kitlerini dağıtmak üzerine yoğunlaştı.
Mayıs ayından itibaren okullardan ve öğretmenlerden atölye talebi gelmesinin ardından, hızlıca bu konuda aksiyon alındı. 600 öğretmenle atölye çalışmaları yapıldı. Bu atölyeler hem öğretmenlerin odağını değiştirerek iyi olma hallerini destekledi, hem de sınıfta öğrencileriyle uygulayabilecekleri birkaç küçük yöntem konusunda bilgi sahibi olmalarına yardımcı oldu.

Şu anda Okul Toplumunda Psikolojik Dayanıklılık Eğitim Programının tasarımı devam ediyor. Ağustos ayında ÖRAV eğitimcileriyle pilot çalışmalar yapılacak ve Eylül itibarıyla bölgedeki okullarda yüz yüze çalışmalar başlayacak. Eğitimlerden faydalanmak için www.orav.org.tr adresi ziyaret edilebilir. 
ÖRAV eğitimlerinde kesinti yok!

Deprem felaketinin eğitimi aksatmasını istemeyen ÖRAV, Mart ayı itibariyle mevcut eğitim programlarına devam etme kararı aldı. Öğretmenlerin duygularını, uzman meslektaşlarıyla paylaşabilecekleri bir terapi sistemi geliştirildi. Geniş kitlelere ulaşabilmek amacıyla, uzmanlar tarafından hazırlanan psikososyal destek sunan içerikler sosyal medya kanallarında paylaşıldı. Çevrimiçi paylaşımların yanı sıra birçok seminer düzenlendi. Aynı zamanda yas ve travma alanında uzman psikolog Nevin Dölek ve meslektaşlarının iş birliğiyle, bölgede görev alan öğretmenlere gönüllü olarak süpervizyon hizmeti vermeye başladı.

Öğretmen Akademisi Vakfı

Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) öğretmenlerin, geleceğe yön veren kuşakların çağdaş ve sağlıklı bir dünya yaratabilmeleri için yetiştirilmesinde liderlik etmelerine katkı sağlamak amacıyla 2008 yılında Garanti BBVA tarafından kuruldu. Vakıf, aynı zamanda eğitimin en önemli odak noktalarından olan öğretmenliğin; özel bilgi, beceri ve tutum gerektiren bir meslek olarak toplum algısında hak ettiği değere ulaşmasına destek oluyor. 21. yüzyılın gerektirdiği zihinsel, sosyal, duygusal ve dijital becerilere sahip bireylerin yetiştirilmesinde sorumluluk üstlenen öğretmenlerin sürekli gelişimleri için eğitimler tasarlayan ve yaygınlaştıran, atölyeler ve seminerler düzenleyen ÖRAV, bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinde 290.000’den fazla öğretmene ulaştı. ÖRAV’ın devam eden projelerinin yanı sıra, tamamlayıcı bir sürekli eğitim ve bilgi paylaşım platformu olarak kurulan ve bugün tüm eğitimlerin gerçekleştirildiği ‘’eKampüs Uzaktan Eğitim Platformu’’ da düzenli olarak yenilenerek, kullanım kapsamı zenginleştiriliyor. Platformun tüm Türkiye’den 60 binden fazla aktif kullanıcısı bulunuyor.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

HER ZAMAN KALBİMDESİNİZ.