ÖRAV BURSA’DA EĞİTİMLERİNE BAŞLADI

ÖĞRETMEN AKADEMİSİ VAKFI BURSA’DAKİ HALK EĞİTİM MERKEZLERİ’NDE EĞİTİM PROGRAMLARINA BAŞLADI

 Eğitimcilerin mesleki ve kişisel gelişimine destek sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanında, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi” projesi kapsamında Halk Eğitim Merkezleri’nde görev yapan idareci ve öğretmenlere eğitim vermeye başladı. 7 pilot ildeki Halk Eğitim Merkezi eğitimcilerinin belirli başlıklardaki eğitimini üstlenen ÖRAV, “Öğrenme’nin Öğreneni Olmak” ve “Ekip/Daşlık” modülleriyle 7 – 8 Mart tarihlerinde Bursa’daki eğitimcilerle buluştu.

MEB’in Hayat Boyu Öğrenme Eylem Planı kapsamında gerçekleşen projenin birincil amacı; eski hükümlüler öncelikli olmak üzere tüm yetişkinlerin temel becerilerini geliştirmek ve etkin bireyler olarak yaşamlarına devam etmeleri konusunda farkındalık oluşturmak.

Proje faaliyetleri arasında; Halk Eğitim Merkezleri’nde görev yapan eğitimcilerin 21. yüzyılın temel becerileri olarak tanımlanan dijital okuryazarlık, sayısal okuryazarlık, düşünsel beceriler, iletişim becerileri ve sosyal beceriler gibi konularda gelişimi de amaçlanıyor. ÖRAV, projede üstlendiği sorumluluk kapsamında; eğitim programları ile eğitimcilerde; kendini tanıma, takım olma, işbirliğine dayalı problem çözme,  öğrenmeyi öğrenme, öğretmenlik becerilerinin kazanımı ve geliştirilmesi başlıklarında farkındalık yaratmayı ve bu becerileri yetişkinlere nasıl kazandırabilecekleri konusunda yol göstermeyi hedefliyor.

Eğitimler sonrasında, Halk Eğitim Merkezleri’nde istihdam edilecek veya eğitim alacak yetişkinlere verilecek eğitimlerin veriminin artırılması hedefleniyor

Kasım 2017’den beri devam eden “Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi” projesinde, ÖRAV’ın üstlendiği eğitimler 21 Şubat-20 Mayıs 2018 tarihleri arasında; Eskişehir, Bursa, Hatay, Manisa, Mardin, Ordu, Malatya’daki Halk Eğitimi Merkezleri’ni kapsayacak.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

VAN KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ’NDE ÇOCUKLAR HEM EĞLENİYOR HEM ÖĞRENİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin altıncı durağı olan Van Kültür Yolu Festivali’nde …