OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMANIN YOLLARI

Davranış Bilimi Uzmanı Pınar Holt, çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın yöntemlerini anlattı. 7 maddede konuyu özetleyen Pınar Holt’a göre çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırırken ailelere büyük görev düşüyor.

HER GÜN KİTAP OKUYALIM

1. Çocuğunuz doğar doğmaz ona her gün kitap okuyun.

KİTAPLARI EĞLENCELİ HALE GETİRELİM

2. Özellikle okul öncesi döneminde okuduğum kitaplarda ki karakterleri canlandırarak ve seslendirerek okuma saatlerini daha eğlenceli hale getirmeye çalışın.

KİTAPLARA KOLAYLIKLA ULAŞILMALI

3. Evdeki kütüphanenizin kolay ulaşılabilir olmasını sağlayın.

ÇOCUKLARIMIZIN ÖNÜNDE KİTAP OKUYALIM

4. Mutlaka çocuklarınızın önünde kitap okuyun onlara bu konuda model olun.

KİTAPLARLA ZAMAN GEÇİRMESİNE İZİN VERMELİYİZ

5. Bebekliğinden itibaren kitapçıların çocuk bölümlerine gidip orada zaman harcamasına, kitapları incelemesine olanak tanıyın. Asla ‘Hadi yeter artık gidelim’ demeden ne kadar kalma ihtiyacı hissediyorsa o kadar kitaplarla vakit geçirmesine izin verin.

KENDİ İSTEDİĞİ KİTAP OLMALI

6. Aman çok okusun, diğerlerinden daha bilgili, daha ileri olsun’ gibi bir hırs, amaç edinmeden ve zorlamadan, kendi seçtiği, kendi istediği dergi ve kitapları alarak destek olmaya çalışın.

ÇOCUKLARIMIZI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ

7. Her kitap bitirdiğinde beraber ufak bir motivasyon kutlaması yapın. Örneğin beraber bir kutlama keki yiyin, ‘tebrik’ kartı çizin ya da yeni bir kitap alın. Böylece kitap okumaya teşvik olacaktır.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

HER ZAMAN KALBİMDESİNİZ.