ÖĞRENCİSİ MARS’A ROKET GÖNDEREN EKİP’TE

Yetiştirdiği öğrenci Mars’a roket gönderen ekiple çalışıyor

TÜBİTAK tarafından ödüllendirilen ve ABD’de Chicago Üniversitesi tarafından “Yılın Öğretmeni” seçilen Talha Kılıç’ın danışmanlık yaptığı lise öğrencileri, Türkiye ve dünyanın önde gelen üniversitelerinde akademik çalışmalar yaparak adını bilim dünyasına yazdırıyor.

GENÇ BEYİNLERE YOL GÖSTERİYOR

Kimya öğretmeni ve fen projeleri danışmanı olan Talha Kılıç, başta Robert Koleji, Koç Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi, Galatasaray Lisesi, Enka Okulları ve Ulus Özel Musevi Lisesi olmak üzere birçok liseden, dünyaca ünlü projelere imza atan genç beyinlere yol gösteriyor. Kılıç’ın öğrencileri MIT, YALE, NORTH WESTERN, UC BERKELEY, UCLA, BROWN, DARTMOUTH COLLEGE, GEORGIA TECH, CHICAGO, WPI, BABSON COLLEGE, TORONTO, MC GILL, UBC MANCHESTER, IMPERIAL COLLEGE gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinde eğitim görüp master ve doktora çalışmaları yapıyor, bir kısmı ise mezuniyet sonrasında iş hayatına atılıyor.

100’ÜN ÜZERİNDE ÖĞRENCİ…

Talha Kılıç’ın öğrencilerinden; Serhan Delareyna, Tesla’nın üst düzey yöneticisi ve SpaceX’in kurucusu milyarder iş adamı Elon Musk’la, Mars’a roket gönderen ekiple çalışıyor.

Galatasaray Lisesi’nden geçen yıl birincilikle mezun olan Zeynep Karacan dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında gösterilen Yale’den dört yıl için 260 bin dolarlık burs kazandı.

Galatasaray Lisesi’nden Ece Yücer, tüm dünyada sadece 37 öğrenciye verilen Lester B. Pearson İnternational Scholarship başarı ve liderlik bursu ile Toronto üniversitesi Trinity College’da Computer Science okuyor.

Kanada British Columbia Üniversitesi’nde (UBC) burslu olarak makine mühendisliği eğitimi gören Yosi Kohen Kutucu ise katıldığı mühendislik ve tasarım yarışmasında “eli olmayanlar için mouse” geliştirerek ikinci oldu.

TÜBİTAK derecesi olan ve Chicago Üniversitesi’nde doktora yapan Berk Diler ise kuantum teknolojilerinin geliştirilmesiyle ilgili çalışmalar yapıyor.

Bugüne kadar yüzün üzerinde başarılı öğrenci ile çalıştığını ve bütün öğrencileriyle gurur duyduğunu söyleyen Kılıç, en büyük dileğinin eğitimlerini yurt dışında tamamlayan öğrencilerinin ülkemiz ve insanlık için yararlı çalışmalar yapması olduğunu söylüyor.

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Kadınların İş Dünyasındaki Liderliği ve Dönüşümdeki Rolü

Kadınların İş Dünyasındaki Liderliği ve Dönüşümdeki Rolü Bursa’da tekstil sektöründe faaliyet gösteren ve 70’ten fazla …