ÖĞRENCİLER, NOT TUTARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 4 ÖNEMLİ UNSUR

Faber-Castell, öğrencilerin en verimli ve doğru şekilde not alması için dikkat etmeleri gereken 4 unsuru açıkladı.

Not tutmak, öğrencilerin dinlediklerini daha iyi kavramalarını kolaylaştıran önemli unsurların başında geliyor. Buna rağmen birçok öğrenci doğru not tutma tekniklerine hakim olmadan, derste dinlediği tüm bilgileri yazmaya odaklanıyor. Oysa işlenen dersleri ve önemli noktaları hatırlamak son derece önem taşıyor. Aynı zamanda doğru alınan notlar sınava hazırlık sürecinde de öğrencilere büyük kolaylık sağlıyor.

Not alma teknikleri kişiye göre değişebilse de Faber-Castell, öğrenciler için en etkili yöntemleri şu şekilde sıralıyor;

1- Çarpıcı renkleri kullanarak hafızanızda iz bırakın: Not almayı en etkili hale getirmenin kanıtlanmış bir yöntemi renk kodlamasıdır. Öğrenciler, farklı renkte kalemler ve mürekkepler kullanarak notlarını kendi tercihlerine göre tutabilir, sonrasında hatırlamak istediklerinde ise daha kullanışlı ve akılda kalıcı hale getirebilirler. Renk seçenekleri ve farklı işaretleme genişliklerine sahip fosforlu kalemler tercih edilmelidir. Bu durum öğrencilerin not tutarken hafızalarında kalıcı bir iz bırakmalarına olanak tanıyor. Ayrıca yeniden doldurulabilme özelliğine sahip kalemler, öğrencilere diledikleri kadar kullanım imkanı sunuyor.

2- Konulara özel başlıklar belirleyin: Birbirinden farklı konuları ayrıştırmak için ders notlarını başlıklar altında bölmek bütünlük ve düzen sağlıyor. Bu basit fakat etkili yol, tutulan notların belli bir başlık sırasını takip ederek okunmasını kolaylaştırarak, bilgilerin karmaşık bir yığına dönüşmesini engelliyor. Başlıklar için seçeceğiniz kalemlerin, canlı renkli ve dirençli ucu sahip olması öğrencilerin not tutarken diledikleri şekilde başlık yazmasını ve işaretleme yapabilmesini mümkün kılıyor.

3- Defterinize Cornell Metodu’nu uygulayın: Cornell Metodu, etkili not almak için Walter Pauk tarafından geliştirilmiş bir yöntemdir. Bu yöntem, notlar için ayrılan bir sağ sütun ve anahtar kelime, fikir ve konu hakkındaki soruların yazıldığı sol sütun ve bir de özet kısmının kullanımına dayanıyor. Kullanacağını defterlerin farklı renk, desen, boyut ve yapılarıyla Cornell Metodu’na uygun olmasına özen gösterilmeli.

4- Kendinize özel kısaltmalar kullanın: Not alırken kısaltmalar yapmak ve şekiller kullanarak özel kodlar belirlemek öğrencilerin hızını arttırırken, daha verimli not almalarına da yardımcı oluyor. Bu yöntemi uygularken kullanılan kalemin ergonomik kullanımlı ve sağlam uçlu olması önemli unsurlar arasında yer alıyor.

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

ALTIN BİLEZİK ÖĞRENCİLERİNE İGDAŞ’TA İŞ FIRSATI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İGDAŞ AŞ’nin Mesleki ve Teknik Anadolu Liseli öğrencilere dönük eğitim, staj …