TÖZOK ÖZEL OKULLARA KAYIT İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye Özel Okullar Derneği’nde 60’a yakın özel okul bir araya gelerek, nasıl öğrenci alacaklarının detaylarını konuştu. Buna göre, özel liseler, devlet okullarından önce kayıt alacak. Özel okulların ön ve kesin kayıt tarihleri ise, MEB’in kayıt takvimini açıklamasından sonra netleşecek.

60’a yakın özel okulun katıldığı toplantı sonrası TÖZOK Başkanı Nurullah Dal, kayıt sürecinin eski sistemde olduğu gibi ilerleyeceğini ancak takvimin henüz netleşmediğini söyledi. Dal’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Yeni sınav sistemi açıklandıktan sonra yeni bir karar aldık. Özel okullar kendileri de sınav yapabilirdi, grup olarak da sınav düzenleyebilirdik, Bakanlığın yaptığı sınav sonucunu da kullanabilirdik. Öğrenci ve velilerimizin kafası karışmasın diye, Bakanlığın yapacağı sınav sonucunu kullanmaya karar verdik.

LİSTE AÇIKLANACAK
Komisyonla ilgili liselerimiz bir yazı yazacak. ‘Evet, bu koordinasyon kuruluyla beraber, bu kurallar çerçevesinde hareket edeceğiz’ diyen okullar, bize bildirecek. Bir liste oluşacak. Bu koordinasyon kurulunun kurallarıyla hareket edecek okulların listesini kamuoyuna ve basına açıklayacağız. İsteyen okullar ise Bakanlığın belirlediği özel okul kayıt süresince kendi açıkladığı koşullara göre öğrenci kaydı alabilecek. Özel ve devlet tüm okullar kayıt aldıktan sonra nakil süreci yine işleyecek. Herkes okul değişimini, nakil işlemlerini yapabilecek.”

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

LGS TERCİHLERİNDE ADAYLARA ÜCRETSİZ DESTEK

Beylikdüzü Belediyesi’nin ‘LGS Tercih Günleri’ devam ediyor. 1-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen tercih günlerinde alanında …