LGS ADAYLARI, YENİ KONU ÖĞRENMEYİ BIRAKIN

Bu yıl ilk kez uygulanacak LGS için geri sayım başladı. Adaylar 2 Haziran Cumartesi günü düzenlenecek sınava hazırlanırken uzmanlar da öğrencilere yeni konu öğrenmemelerini öneriyor. Ailelere ise, “Çocukta baskıya yol açmayacak destekleyici bir tutum içinde olmalısınız. Bunu sağlamanın en iyi yolu da çocuğun değeriyle sınav performansını kıyaslamamaktır” diyorlar.

TEST ÇÖZMEYE AĞIRLIK VERİN
En son öğrendiklerimiz taze ve sıcak olduğu için onları çok daha kolay hatırlayabiliriz. Ancak son öğrendiklerimiz pekişmemiş ve somut bilgi düzeyine erişememişse bu sefer de bütün son öğrendiklerimiz eski bilgilerle birbirine girer ve zihni bir kaos yaşanır. Sınava çok az bir süre kala öğrenilen yeni bilgilerin birçok adayda sınav performansına olumsuz yansıdığına defalarca şahit olduk. O nedenle şu aralar yapılacak en iyi iş, önceden öğrenilen temel bilgilerin şöyle bir gözden geçirilerek yeniden hatırlanması, pekiştirilmesi ve test tekniği konusunda dinamik çalışmaların yapılmasıdır.

SORULAR BEKLEDİĞİNİZ YERDEN ÇIKACAK
Milli Eğitim Bakanlığı daha önce yeni sınav için örnek sorular yayınladı. Sorular kimi aday için çok kolay gelmişken, bazıları için de fazlasıyla zor olarak değerlendirildi. Her bireyin zihin dünyası doğal olarak birbirinden farklı. Ayrıca her adayın bu konudaki beklentisini eşitlemek de mümkün değil. Sınav soruları ortalama olarak yaş ve eğitim düzeyi itibariyle birbirine denk olan kitlenin okuyup, anlayıp cevaplayabileceği zorluk derecesinde olacak. Düzeyinize uygun bir sınavla karşılaşacaksınız. Unutmayın, hak eden hakkını alır.

SAKATLANMA RİSKİNE DİKKAT!
Bu tür sınavlarda bilgi, beceri, deneyim ve psikoloji ne kadar önemliyse beden fizyolojisi de o kadar önemlidir. Sadece beslenme, dinlenme, uyku düzeni değil kastettiğim. Sınav öncesinde dinlenme amaçlı yapılan bir aktivitede koşmak, yorulmak, sakatlanmak… Tüm bunlar karşılaşma ihtimali olan durumlar. Beslenmenize, dinlenmenize, uyku düzeninize nasıl dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsanız bu tür risklere karşı da tedbiri elden bırakmayın. Sınavdan önceki günlerde temiz havada, bedeni yormadan yapılacak yürüyüşler işinize yarar.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

HER ZAMAN KALBİMDESİNİZ.