KPSS ALAN SINAVI HAFTASONU

1 milyon 234 bin 617 adayın katıldığı KPSS Lisans Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumları 22 Temmuz’da yapıldı. 28-29 Temmuz’da ise alan sınavları düzenlenecek. 
Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Lisans Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumları 22 Temmuz Pazar günü düzenlendi. Toplam 1 milyon 234 bin 617 adayın katıldığı sınavın ardından, 28-29 Temmuz’da ise alan bilgisi oturumları yapılacak. Peki, bu sınavlar hangi alanlarda gerçekleştirilecek ve kaç kişi katılacak? İşte cevabı…

SALONA GİRİŞ İÇİN 15 DAKİKA KURALINA DİKKAT!
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) açıkladığı kılavuza göre alan bilgisi oturumlarının ilki 28 Temmuz Cumartesi günü. Sınav saat 10.15’te başlayacak ve adayların salonlara girişi oturum başlamadan 15 dakika önce durdurulacak, yani saat 10.00’dan sonra sınav salonlarına alınmayacaklar. Bu sınav kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri alanlarında uygulanacak. Bu oturuma 67 bin 826 aday katılacak.

Alan bilgisinin ikinci oturumu ise 28 Temmuz Cumartesi günü öğleden sonra saat 14.45’te başlayacak. Toplam 92 bin 36 adayın başvuru yaptığı sınav hukuk, iktisat ve maliye bölümlerinden yapılacak. Bu oturum için için saat 14.30’dan sonra adaylar sınav salonlarına giremeyecek.

KPSS alan bilgisinin üçüncü oturumu ise 29 Temmuz Pazar günü düzenlenecek. İşletme, muhasebe ve istatistik alanlarındaki sınava 83 bin 218 aday girecek. Oturum saat 10.15’te başlayacak ve adaylar saat 10.00’dan sonra ÖSYM kuralları gereği salonlara alınmayacak.

Öğretmen adaylarının katıldığı KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ise, 5 Ağustos Pazar günü. Toplam 306 bin 242 adayın başvurduğu AÖBT saat 10.15’te başlayacak ve 75 dakika sürecek. Adaylar saat 10.00’dan sonra salonlara giriş yapamayacak.

AYRI KİTAPÇIK, TEK CEVAP KÂĞIDI
28-29 Temmuz’daki alan sınavlarında her test için ayrı soru kitapçığı dağıtılacak fakat tek cevap kâğıdı kullanılacak. Adayların kendilerine verilen her soru kitapçığının “soru kitapçık numarasını” cevap kâğıdının ilgili alanına kodlaması gerekecek. Her test için tanınan cevaplama süresi, ilgili testin soru kitapçığı dağıtılıp salon başkanının “Sınav başlamıştır” uyarısını yaptığı andan itibaren hesaplanacak. Bir test için tanınan süre bittiğinde ilgili teste ait soru kitapçıkları toplanacak, bir sonraki teste ait soru kitapçıkları adaylara dağıtılacak. Bu sınav evrakı toplama ve dağıtım işlemleri sırasında adayların sınav salonundan dışarı çıkmaları yasak. Çıkan bir aday tekrar salona alınmayacak.

BU BELGELERİ YANINIZA ALMAYI UNUTMAYIN!
Peki, sınava giderken adayların yanında bulundurması gereken belgeler neler? KPSS başvuru kılavuzuna göre, adayların sınava giderken ‘KPSS Sınava Giriş Belgesi’ni yanında bulundurması şart. Bunun yanı sıra nüfus cüzdanı veya T.C kimlik kartı ya da geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslının da adayların yanında bulunması gerekiyor.

Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolayca tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf ve T.C kimlik numarası bulunmalı, pasaportun süresi sınav günü itibarıyla geçerli olmalı. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanlarıyla geçerlilik süresi dolmuş pasaport kabul edilmeyecek. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan adaylar, mazereti ne olursa olsun sınava alınmayacak.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Eğitimde yapay zeka dönemi geliyor

Viewsonic Education Türkiye ve Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle …