TELESKOP YAPTILAR

Bolu’nun Mudurnu ilçesine bağlı Samat köyündeki ortaokulun öğrencileri, öğretmenlerinin desteğiyle yaptıkları ve 1.800 liraya mal ettikleri teleskopla gökyüzünü izliyor.

Bolu’nun Mudurnu ilçesindeki bir köy ortaokulunun öğrencileri, fen bilimleri öğretmenin yardımıyla kendi teleskoplarını yaptı. İlçeye bağlı Samat köyündeki Zafer Türk Ortaokulu’nda eğitim gören beş öğrenci, Fen Bilimleri Öğretmeni Mehmet Çeltek ile derslerde kullanmak üzere teleskop yapmaya karar verdi.

Yaklaşık üç günlük bir çalışmanın ardından öğrenciler ve öğretmenleri 1.800 lira harcayarak altı inç çapında teleskop yaptı. Teleskobun testini ise öğrenciler, öğretmenler ve velileri gerçekleştirdi.

Çeltek, çalışmayla ilgili çalışmayı beş öğrenciyle üç günde yaptıklarını söyledi.

Teleskop aynasını yapmak için altı inç, yani 15,24 santimetre çapındaki cam üzerinde yaklaşık 21 saat aşındırma işlemi yaptıklarını anlatan Çeltek, “Çalışma sonunda Ronchi testi yaparak ayna camının tüm yüzeyinin cilalanıp cilalanmadığına baktık. Testleri yapılan camı alüminyumla kaplamak için İstanbul’da bulunan bir firmaya gönderdik. Teleskop yaklaşık 1.800 liraya mal oldu. Piyasadaki teleskoplara baktığınız zaman bize çok daha uygun fiyata geldi” dedi. Çeltek, astrofotoğrafçı Uğur İkizler ve eşi Nermin İkizler nezaretinde tamamı öğrenciler tarafından yapılan teleskopla ilk gece gözleminin ortaokulun bahçesinde öğrencilerle velilerin katılımıyla gerçekleştiğini söyledi.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

LGS TERCİHLERİNDE ADAYLARA ÜCRETSİZ DESTEK

Beylikdüzü Belediyesi’nin ‘LGS Tercih Günleri’ devam ediyor. 1-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen tercih günlerinde alanında …