LEVENT YAZICI’DAN YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESAJI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılının başlaması vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

İşte Levent Yazıcı’nın mesajı:

Türkiye’nin 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda bugünü, geleceği ve mutluluğu için; değerlerimize dayalı eğitim ve öğretim faaliyetlerimizi kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. Öncelikle yarın yeni bir heyecanla başlayacak 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılının ülkemiz, çocuklarımız, öğretmenlerimiz, eğitim çalışanlarımız, velilerimiz ve tüm paydaşlarımız için hayırlı olmasını dilerim. Eğitim ve öğretim süreçlerinde vereceğiniz destek için hepinize şimdiden canı gönülden teşekkür ediyorum.

Bilindiği üzere eğitim süreci, kesintisiz bir yeniden tanımlama ve uygulamadır sürecidir. Bakanlığımız, eğitimde tutulacak ana yolu, gidilecek temel istikameti gösteren 2023 Eğitim Vizyon Belgesini geçen yıl açıkladı. Bizler de bu doğrultuda yeni anlayışı faaliyetlerimizin bütününe yaymayı hedefleyen bir dizi projeyi hayata geçirdik.  Geçen eğitim öğretim yılını başarılı bir şekilde tamamladık ve hedeflerimize büyük ölçüde ulaştık.

Gelecek odaklı düşünürken çıtayı her zaman daha yükseğe koymayı misyon edinmeliyiz.  Eğitimle ilgili bütüncül bir felsefeyi yansıtan 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda yönetici, öğretmen ve veli akademileri, İstanbul’u Okuyorum, Bir Harf Bin İstanbul, Öğretmeniyle Güzel İstanbul, Fuat Sezgin’in İzinde, Farklılıklarımızla Yaşıyoruz Engelleri Birlikte Aşıyoruz, Temel Fikirlerden Temel Bilimlere gibi projelerimiz yeni eğitim öğretim yılında da çalışmalarına devam edecek. Birçok paydaşımızla beraber omuz verdiğimiz projelerimiz, çocuğa, çocukluğa ve tüm eğitim süreçlerine bütüncül yaklaşımın neticesi. Elbette bu süreçte AB, Ulusal Ajans, TÜBİTAK ve diğer bakanlıklarımızın düzenledikleri yarışma ve etkinliklere tüm okullarımızın katılımı büyük önem arz ediyor.

Unutmayalım ki, eğitim ortamlarımızda fark yaratan projeler ve bütün uygulamalar ancak öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizin yüksek katılımı hâlinde amacına ulaşabilir.  Önemli olan bizi biz kılan değerlerimizi güçlü yarınların gerektirdiği şartlara ustalıkla uyarlayabilmektir. Hiç şüphesiz 21. yüzyılın temel sorunları arasında yer alan karmaşıklık, belirsizlik ve müphemlikle başa çıkmanın yolu da buradan geçer.  Yeni eğitim öğretim yılında eğitim süreçlerinin bütünlüğü düşüncesinden hareketle okul, çocuk, öğretmen ve velilerimize dair tüm bileşenlere düşünce ve uygulama açısından katkı sunmayı hedefliyoruz.

Toplumsal refahın artması ve ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik sürdürülebilir kalkınması eğitim sistemin ilk önemli adımı olan erken çocukluk eğitiminden başlamaktadır. Burada başta aile, okul ve çocuğun yakın çevresi olmak üzere tüm paydaşların birbirleriyle etkileşimlerinin sağlanması son derece önemlidir. Bu düşünceyle, erken çocukluk eğitim hizmetlerini yaygınlaştırarak okul öncesi öğrenci sayısını arttırmak istiyoruz. Çoklu akademik iş birliğiyle hem akademisyenlerin okulları ziyaret etmeleri, derslere girmeleri hem de öğrencilerin üniversitelerde derslere katılmalarını sağlayarak, öğrencilerimizin ileriye dönük hedefler belirlemelerine rehberlik edeceğiz.

Yeni eğitim öğretim yılında süregelen projelerimizle gelişim yolculuğumuzu azimle, kararlılıkla ve iyi uygulamaların doğuşuna kaynaklık eden heyecanımızla sürdüreceğiz. Okul Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli kapsamında okullarımız ve işletmelerimiz arasında yapılan protokol ve okullarımızda kurulan atölye sayılarını arttıracağız. Robotik kodlama atölyeleri ve tasarım beceri atölyelerinin artırılmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Güçlü yarınlarımızın teminatı çocuklarımızın kitap ve diğer kaynaklarla kendilerini geliştirmesi büyük önem taşıyor. Z-Kütüphanelerin yaygınlaştırılması da bu anlayışla şekilleniyor.  Böylece 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda kurumlarımızın niteliğini arttırarak adım adım daha iyiye ve güzele ulaşmayı hedefliyoruz.

Öğrenme yolculuğunuzu çeşitlendirerek sürdürdüğümüz zaman kendimizi, okulumuzu ve hayatımızı yeni baştan keşfederiz. Bu duygu ve düşüncelerle çocuklarımızın, öğretmenlerimizin ve tüm eğitim çalışanlarımızın sağlıklı, huzurlu ve verimli bir yıl geçirmelerini temenni ediyorum.

                                                                                                                                                                      Levent YAZICI

 İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

HER ZAMAN KALBİMDESİNİZ.