KİŞİLİK TİPİNE GÖRE EĞİTİM

Beykoz Üniversitesi’nden kişilik tipine göre eğitim

 Harvard Hukuk Fakültesi’nde pratik edilen, Stanford MBA ders programında yer alan ve liderlik eğitimlerinde kullanılan ‘Enneagram Metodolojisi’ ile her bir öğrencisinin kişilik tiplerini, güçlü ve iyileştirmeye açık alanlarını belirleyen Beykoz Üniversitesi; ‘eleştirel düşünebilme’den ‘girişimciliğe’ kadar öğrencilerine 12 farklı yetkinlik kazandırıyor. Kendi kişiliklerine uygun alanlarda eğitim alan öğrenciler, özgüvenleri yüksek bireyler olarak iş hayatlarında fark yaratacak donanıma sahip bir şekilde mezun oluyorlar

  Teknoloji son hızla değişiyor ve gelişiyor. Endüstri 4.0’ın getirdiği yenilikler günümüzde iş yapma biçimlerini kökten değiştiriyor. ‘Eğitim hayata hazırlık değil, hayatın kendisidir’ mottosuyla öğrencilerini yetiştiren Beykoz Üniversitesi, bilginin yanında yetkinliğin de önemli olduğunun bilinciyle ‘Yetkinlik Geliştirme Programı’nı hayata geçirdi. Her öğrenciye özel uygulanan program, iş dünyasının en çok talep ettiği; ‘sorunları analiz edebilme ve çözebilme’, ‘liderlik’, ‘başkaları ile uyum içerisinde çalışabilme’, ‘etik ve sosyal sorumluluk’, ‘yazılı ve sözlü iletişim’, ‘eleştirel düşünebilme’, ‘sorumluluk alma ve bağımsız çalışabilme’, ‘küresel bakış açısı geliştirme’, ‘yaratıcı ve yenilikçi düşünce geliştirme’, ‘girişimcilik’, ‘değişime ayak uydurabilme’, ‘yaşamboyu öğrenme ve kişisel gelişim’ yetkinliklerini içeriyor.

Yetkinlik Geliştirme Programı; Ölçme Değerlendirme, Yetkinlik Derslerine Katılım ve Yetkinlik Sertifikası olmak üzere toplamda 3 aşamadan oluşuyor.

Enneagram Metodolojisi ile gelişime açık alanlar tespit ediliyor

Beykoz Üniversitesi’nde eğitim almaya hak kazanan bir öğrenciye öncelikle Enneagram Metodolojisi ile 25 dakikalık bir test uygulanıyor. Kişilik tiplerinin temelde belirgin bir biçimde birbirinden ayrılan 9 farklı düşünme, hissetme ve eyleme geçme kalıbından oluştuğunu belirten Beykoz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, “Bu 9 kalıbın her biri, sınırları açık ve net bir biçimde çizilmiş algılama filtrelerine dayanıyor. Bunlar, dikkatinizi neye yönelttiğinizi ve enerjinizi nasıl kanalize ettiğinizi belirleyen filtrelerdir” diyor.

‘9 nokta’ anlamına gelen Enneagram Metodolojisi ile her bir öğrencisinin kişilik tiplerini ortaya çıkaran Beykoz Üniversitesi, raporu öğrencilerle paylaşıyor.

 Kişilik tipine göre eğitim haritası belirleniyor

Güçlü ve iyileştirmeye açık alanları belirlenen öğrenciler ile yapılan görüşmeler sonucunda, öğrencinin üniversite hayatı boyunca izleyeceği yol haritası belirleniyor. Öğrenciler, kendileri için belirlenen program çerçevesinde alanında uzman, belirli yetkinliklere sahip ve iş dünyasından gelen kişiler tarafından 2 dönem, 1 kredi, 1 AKTS’lik yetkinlik dersi alıyor. Dersler, Beykoz Gelişim’in konferans, seminer ve atölyeleriyle de destekleniyor. Üniversite eğitimini tamamlayan öğrencilere mezun olurken diplomalarının yanı sıra Yetkinlik Sertifikaları’nın da verildiğini belirten Prof. Dr. Durman, “En önemlisi de Beykoz Üniversitesi’nden mezun olan öğrenciler, edindikleri yetkinliklerle yüksek bir özgüvenle iş hayatına atılabiliyorlar” diyor.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Kadir Has Üniversitesi, QS 2025 Avrupa Üniversite Sıralamalarında 551-600, Batı Asya Sıralamasında 51. Sırada!

Kadir Has Üniversitesi, QS 2025 Avrupa Üniversite Sıralamalarında 551-600, Batı Asya Sıralamasında 51. Sırada! Kadir …