İSTANBUL’UN FETHİ’NİN YIL DÖNÜMÜ

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, 29 Mayıs İstanbul’un Fethi’nin 566. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Levent Yazıcı’nın İstanbul’un Fethi ile ilgili yayınladığı mesaj şöyle:

“Yeryüzünün en önemli tarihî şehirlerinden İstanbul’un fethi, siyasi, sosyal ve kültürel sonuçlarıyla Osmanlı ve dünya tarihinin akışını değiştiren çok yönlü bir olaydır. Tarihçilerin farklı boyutlarıyla ele aldıkları fethin ilk adımı Malazgirt Zaferiyle atılmıştır. Adeta bir bütünün parçaları gibi nakış nakış işlenmiş bu büyük ve kutlu fethin 566. yıl dönümünü canı gönülden kutluyorum.

Fatih Sultan Mehmet’in iradesi, milletimizin azim ve kararlılığı ile bu önemli şehrin alınması kadar önemli olan bir diğer husus, her yönüyle üstün niteliklere sahip yeni bir medeniyetin inşa edilmesidir. Bizi biz kılan değerlerimizin şekillendirdiği fethin ardından İstanbul, farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşadığı önemli bir merkez hâline gelmiştir.

Hemen her semtinde medeniyetlerin izlerini barındıran, önemli eserleriyle geçmişimizi geleceğimize bağlayan kadim şehrimiz, kültürel mirasımızın olduğu kadar birlik ve beraberliğimizle anlam kazanan yüce hasletlerimizin de simgesidir. Bu açıdan öğrencilerimizi 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ve 2071’e taşıma yolunda bizlere daima ilham vermektedir. Çünkü insan geçmişle gelecek arasında yaşar.

Aziz İstanbul’un ufkunu şiirle, bilgiyle, denemeyle ve kültürle okuyup anlamak gerekiyor.  Hiç şüphesiz varlığın bütünlüğünü, insan hayatının bütün veçhelerini kuşatan fethin ruhunu yükselterek yaşatmak kültüre duyarlı nesiller sayesinde mümkün olacaktır. Bizler de bu sorumluluk bilinciyle şehrimizi ve tarihimizi öğrencilerimize inceliği, güzelliği ve anlamı ile kavratmak için bir dizi önemli çalışmayı hayata geçirdik. İstanbul’un sade bir semtini sevmenin bile bir ömre değdiğine inanıyoruz. Gönlümüz istedi ki mazimizi ve özümüzü dirilten sanat eserleriyle tarihimizi hayal ettirelim.

İstanbul’un Fethi’nin 566. yıl dönümü vesilesiyle, bu kadim şehri bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ile şehitlerimizi ve fethi halka halka ören ecdadımızı rahmetle, hürmetle ve minnetle yâd ediyorum.”

                                                                                         Levent YAZICI

                                                                                         İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

DUAYEN TELEVİZYONCU ERKAN YOLAÇ VEFAT ETTİ

‘Evet-Hayır’ yarışması ile hafızılarımıza kazınan, televizyon dünyasının ünlü isimlerinden Erkan Yolaç uzun süredir tedavi gördüğü …