İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ LEVENT YAZICI’NIN DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 70. yıldönümü vesilesiyle başta Millî Eğitim camiamız olmak üzere tüm dünyanın İnsan Hakları Günü’nü canı gönülden kutluyorum.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni ilk imzalayan ülkeler arasında yer alan Türkiye, aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in temel insan hakları sözleşmelerine taraftır. Kanunlar önünde bireylerin eşitliği ve ayrımcılığa uğramamaları ilkelerine dayanan insan haklarına saygı, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışıyla hareket eden devletimizin olduğu kadar eğitim ve öğretim faaliyetlerimizin de esasını teşkil eder.

Millî Eğitim Bakanlığımız güçlü yarınlar hedefine ulaşabilmek için insanın akıl ve kalple çift kanatlı olmasına dair önerdiği paradigmayı 2023 Vizyon Belgesinde somutlaştırdı. Bu doğrultuda eğitim ve öğretim süreçlerinde bir dizi reform ve değişim süreci başlatıldı. Hiç şüphesiz gönlü ve bilimi, mana ve maddeyi, talim ve terbiyeyi birlikte ele alan büyük dönüşüm aynı zamanda insan haklarının ayrılmaz bir parçasını oluşturan eğitim ve öğrenim hakkını daha nitelikli kılacaktır.

Bu düşüncelerle, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, bu günün milletimize ve tüm insanlığa daha insani, daha medeni ve daha adil yeni bir hikâye yazmaya vesile olmasını temenni ediyorum.

Levent YAZICI

İstanbul Millî Eğitim Müdürü

Kaynak: http://istanbul.meb.gov.tr/www/istanbul-mill-egitim-mudurumuz-sayin-levent-yazicinin-10-aralik-dunya-insan-haklari-gunu-mesaji/icerik/2141

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

ULUSLARARASI CARIBOU MATEMATİK YARIŞMASINDA ÜÇ TÜRK ÖĞRENCİ DÜNYA BİRİNCİLİĞİNİ PAYLAŞTI

TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARINDAN DÜNYA ÇAPINDA MATEMATİK BAŞARISI Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda TED Ankara …