GEMİDE LİSE EĞİTİMİ

6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Karadeniz Holding tarafından bölgeye gönderilen iki yüzer yaşam kentinden biri olan Karadeniz Rauf Bey Lifeship, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında Hatay – Antakya Osman Ökten Anadolu Lisesi’nin öğrencilerine hizmet verecek. Karadeniz Holding ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde Anadolu Lisesi hizmeti verecek olan Rauf Bey Lifeship, depremin hemen ardından sınavlara hazırlanan 8 ve 12’nci sınıf öğrencileri için yatılı bir akademiye dönüştürülmüştü.

Deprem sonrası lise ve üniversite sınavlarına hazırlık için gerekli eğitim alanının yanı sıra tüm ihtiyaçlarının karşılandığı bir yaşam alanına dönüştürülen Rauf Bey Lifeship’te 2022-2023 eğitim öğretim yılının son döneminde Milli Eğitim Bakanlığı ve İskenderun Kaymakamlığı’nın destekleriyle, rehber öğretmenler eşliğinde sınava hazırlanan öğrenciler, önemli başarılara imza attı. Hatta aralarında ODTÜ Uzay Mühendisliği, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi gibi bölümlere girmeyi başaran gençler de bulunuyor.

Anadolu Lisesi öğrencileri için hem ev hem okul olacak
Karadeniz Holding olarak tüm imkânlarını bölgeye seferber ettiklerini söyleyen Karadeniz Holding Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Müdürü Karen Kumbasar, “Deprem bölgesine verdiğimiz destek kapsamında Rauf Bey ve Süheyla Sultan Lifeship’i hemen bölgeye gönderdik. Gemilerimiz yüzlerce aileye ev, öğrenciler için de hem bir yuva hem de okul oldu. Öğrenciler bu sayede sınavlara hazırlandı ve çok önemli başarılara imza attı. Bu başarılarda az da olsa payımızın olması tüm Karadeniz Holding çalışanlarına gurur veriyor” dedi.

Deprem bölgesinin yeniden yapılanması sürecinde destek vermeyi sürdüreceklerini belirten Karen Kumbasar, “Bu kapsamda Rauf Bey Lifeship’i Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis etmeye karar verdik. Elbette yine gemide eğitim gören öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya, hayata en iyi şekilde hazırlanmalarına destek olmayı sürdüreceğiz. Gemideki hizmet standardını korumanın yanı sıra sınavlarda başarı gösteren öğrencilerimize sağladığımız burs desteğini eğitim hayatları boyunca devam ettirirken; Hatay-Antakya Osman Ötken Anadolu Lisesi öğrencilerimize de burs imkânı sağlayacağız. Her iki Lifeship’imiz ihtiyaç duyulduğu süre boyunca bölgede kalmaya ve depremzede öğrenci ve ailelere hizmet vermeye devam edecek” dedi.

Deprem bölgesinde sürdürülebilir yaşam alanı oldu
Karadeniz Holding, deprem bölgesinde bu yıl da çocukların eğitimde fırsat eşitliğine destek olmak için Rauf Bey Lifeship’i Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis etmeye karar verdi. Rauf Bey Lifeship, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Hatay-Antakya Osman Ökten Anadolu Lisesi olarak eğitim verecek. Böylece Rauf Bey Lifeship, yine birçok lise öğrencisinin hayalini süsleyen üniversiteye girmesine katkı sağlayacak. Gemide 1.200 kişilik yatakhane, 1.500’den fazla öğrenci kapasiteli 23 derslik ve laboratuvarın yanı sıra kütüphane, sinema salonu ve bir tedavi merkezi de bulunuyor.

Tek Dünya Karadeniz Vakfı tarafından olası İstanbul depremi için 5 yıl önce hazırlanan, tüm hava koşullarında ve dünyanın her yerinde faaliyet gösterebilecek şekilde tasarlanan Karadeniz Lifeship Süheyla Sultan adlı gemi de depremin hemen ardından bölgeye gönderilmişti. Acil durumlarda 2 bin kişiyi misafir edebilecek kapasitede olan gemide misafirlere sürdürülebilir bir yaşam alanı sağlamak amacıyla kapasitesi 1.200 misafir ile sınırlı tutulmuştu. Felaketin boyutu anlaşıldıktan hemen sonra, ikinci Lifeship’in hazırlıklarına başlanmış ve 1.500 öğrenciye yatılı okul imkânı sağlama kapasitesine sahip Karadeniz Lifeship Rauf Bey bölgeye gönderilmişti.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Eğitimde yapay zeka dönemi geliyor

Viewsonic Education Türkiye ve Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle …