GELECEĞİN BİLİM KADINLARI AKADEMESİ

Dünyanın lider yiyecek ve içecek şirketlerinden PepsiCo, toplumsal cinsiyet eşitliği ve nitelikli eğitim alanları başta olmak üzere farklı başlıklar altında hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle toplumsal etkisini büyütmeye devam ediyor. PepsiCo Vakfı desteği ve TEV iş birliği ile geçen yıl hayata geçirilen PepsiCo Geleceğin Bilim Kadınları Akademisi bu yıl da devam ediyor. Şimdiye kadar 200 öğrencinin burs aldığı PepsiCo Geleceğin Bilim Kadınları Akademisi’ne bu yıl 95 yeni öğrenci daha dahil oldu. Proje kapsamında geçen yıl olduğu gibi 200 kız öğrenciye TEV üzerinden burs verilirken, programa katılan kız öğrenciler, mentorluktan seminer ve panellere kadar birçok farklı destekten de yararlanabiliyor.

 Dünyanın lider yiyecek ve içecek şirketlerinden PepsiCo, pep+ stratejisi doğrultusunda sürdürülebilir bir gıda sisteminin oluşturulması için çalışırken hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle yarattığı pozitif toplumsal etkiyi büyütmeye devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın kendisine rehber olarak alan PepsiCo, küresel amaçlar doğrultusunda sürdürülebilir kalkınma için birçok başlıkta çalışmaya devam ediyor. Özellikle nitelikli eğitim ve toplumsal cinsiyet eşitliği başlığı altında bugüne kadar birçok projeye imza atan PepsiCo Türkiye, geçen yıl PepsiCo Vakfı desteği ile hayata geçirdiği PepsiCo Geleceğin Bilim Kadınları Akademisi projesi ile dikkat çekmeye devam ediyor.

 İlk mezunlarını veren PepsiCo Geleceğin Bilim Kadınları Akademisi Projesi’nde ikinci yıl 95 yeni öğrencinin katılımıyla başladı. Programa katılan kız öğrenciler, bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik (STEM) alanlarında eğitimler alırken mentorluktan seminer ve panellere kadar birçok farklı destekten de yararlanma fırsatı yakalayacak. Geçen yıl olduğu gibi proje kapsamında 200 kız öğrenciye TEV üzerinden burs veriliyor.

PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Evrim Şen: “STEM eğitimine ilişkin eşitsizliklerin ortadan kalkması yolunda PepsiCo Geleceğin Bilim Kadınları Akademisi ile attığımız bu küçük ama önemli adımla insanlara daha iyi bir gelecek adına ilham verebileceğimize inanıyoruz.”

 PepsiCo Geleceğin Bilim Kadınları Akademisi’nin ikinci yılı vesilesiyle yapılan toplantıda konuşan PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Evrim Şen, “PepsiCo Türkiye olarak toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik özellikle eğitim odaklı olarak uzun yıllardır birçok proje geliştirdik. Bu projelerden edindiğimiz iç görüler ve yaptığımız araştırmalar neticesinde STEM alanında bu eşitsizliğin daha da belirginleştiğini görerek PepsiCo Geleceğin Bilim Kadınları Akademisi Projesi’ni hayata geçirdik. İlk yıl gerçekten çok verimli geçti. Türkiye’nin dört yanından farklı üniversitelerde STEM alanında eğitim alan öğrencileri bu proje kapsamında bir araya getirdik. Geçen sene okullarından mezun olan öğrencilerin yerine bu sene Akademi’ye 95 yeni öğrenci daha aldık. Başta TEV ve mentorlarımız olmak üzere bu projedeki tüm paydaşlarımızla değer yaratan bir iş birliğine imza atıyoruz. Bir sorunu tespit etmek ya da farkındalık yaratmanın da ötesinde, STEM eğitimine ilişkin eşitsizliklerin ortadan kalkması yolunda attığımız bu küçük ama önemli adımla insanlara daha iyi bir gelecek adına ilham verebileceğimize inanıyoruz. Eşitliği teşvik eden ve bu konuda aksiyon alan bir şirket olarak bu konudaki sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Biz bu bilinçle önümüzdeki dönemde de PepsiCo olarak çeşitliliği, eşitliği ve kapsayıcılığı geliştirerek sürdürülebilir bir yaşama katkı sağlamaya, PepsiCo Geleceğin Bilim Kadınları Akademisi gibi projelerle pozitif etki yaratmaya ve değişimi tetikleyen iş birlikleriyle bu çabayı büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

 TEV Genel Müdürü Banu Taşkın: “Geleceğin Bilim Kadınları Akademisi genç kadınların yaşam yolculuğuna etki edecek.”

 Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Banu Taşkın ise “Her birey özünde kendi yeteneği doğrultusunda cinsiyetinden bağımsız olarak her işi yapabilme potansiyeline sahip olarak dünyaya geliyor. Kadınları eğitimde, iş ve sosyal hayatta belirli kalıplara yönlendiren de maalesef önyargılar oluyor. Türk Eğitim Vakfı olarak çeşitliliği, kapsayıcılığı ve eşitliği teşvik etme konusunda üstümüze düşen görevleri yerine getirmek için çalışmaya devam ediyoruz. Kız öğrenci yurtlarımız, hayata geçirdiğimiz burs fonları, projeler ve iş birliklerimizle genç kadınların eşit fırsatlara sahip olması adına gayretlerimizi sürdürüyoruz. Bu çabamızda sürdürülebilir kalkınma hedefleri olan nitelikli eğitim ve toplumsal cinsiyet eşitliği ilkelerine hizmet etmeyi, sosyal etkisi güçlü projeler yaratmayı esas alıyoruz. Bu anlamda Geleceğin Bilim Kadınları Akademisi çok değerli. PepsiCo, kadın bursiyerlerimizin sadece eğitimlerini finanse etmekle kalmayıp aynı zamanda ilham verici rol modeller ve kılavuzlar sağlayarak da onları destekliyor. Bu, gelecekteki birçok bilim kadınının hayatına dokunacak, onların potansiyellerini keşfetmelerine ve kendi alanlarında başarılı olmalarına yardımcı olacak bir çabadır. Geleceğin Bilim Kadınları Akademisi genç kadınların yaşam yolculuğuna etki edecek. PepsiCo’ya, projeyi başından itibaren büyük bir heyecanla sürdüren tüm PepsiCo Ailesi çalışanlarına ve tüm değerli basın mensuplarına kalpten teşekkürlerimi sunuyorum,” şeklinde konuştu.

PepsiCo; burslar, mentorluklar ve staj imkanları ile kız öğrencilerin yanında

PepsiCo Geleceğin Bilim Kadınları Akademisi Projesi kapsamında STEM alanındaki bölümlerde üniversitede okuyan 200 kız öğrenciye TEV üzerinden burs verilmesini sağlanıyor. Kız öğrenciler ayrıca TEV’in çeşitli eğitim programlarına da katılabiliyor. Proje kapsamında 200 bursiyere Milyon Kadına Mentor projesi üzerinden mentorluk hizmeti verilmesi de sağlanıyor.

PepsiCo’nun kız öğrencilere desteği bu projeyle de bitmiyor. Özellikle staj yeri bulmanın kız öğrencilerin en temel ihtiyaçlarından biri olduğunu tespit eden PepsiCo, bursiyerlerine fabrikalarında staj yapma imkanı da sunuyor. Bursiyer öğrenciler fabrikalardaki ve genel merkezdeki staj imkanlarından yararlanıyor. Şimdiye kadar 22 genç PepsiCo’da staj yapma fırsatı buldu.

Dünyada ses getiren isimlerden ilham veren seminerler

PepsiCo Geleceğin Bilim Kadınları Akademisi Projesi, kız öğrencilere ilham verecek, dünyada ses getiren isimleri Bilim Akademisi eğitim danışmanlığı ile bu projeye dahil etmeye devam ediyor. İlk yılda; karadelikler, nötron yıldızları ve teorik astrofizik konusundaki araştırmaları ile dünya çapında ses getiren bilim kadını Feryal Özel dikkat çeken isimlerden biriydi. Feryal Özel’in yanı sıra akademisyen ve girişimci Özge Akbulut ve döngüsel ekonomi alanında çalışan Zöhre Kurt, düzenlenen seminerlerde yaptıkları konuşmalarla profesyonel hayata giriş yolunda ilerleyen kız öğrencilere ilham verdiler. Öğrencilerden büyük ilgi gören bu seminerler bu yıl da devam edecek.

Öğrenciler, Akademi’nin düzenlediği panele yoğun ilgi gösterdi

PepsiCo, Geleceğin Bilim Kadınları Akademisi’nin ikinci yılı kapsamında ayrıca bir de panel düzenledi. Bilimin geniş kitlelere ulaşması için çalışmaları olan ve çocuklar için oyunlarla matematik akademisinin kurucusu Can Gürses’in moderatör olarak yer aldığı panelde; bilim dünyasında ilerleme konusunda örnek olarak gösterilebilecek ve öğrencilere rol model olabilecek çok önemli isimlerden; Bilim Akademisi Başkanı ve Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Canan Atılgan, bilgisayar mühendisliği alanında yaptığı çalışmalarla öne çıkan Koç Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Didem Unat ve 2014 yılında Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde araştırma laboratuvarını kuran Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar konuşmacı olarak yer aldı. Öğrenciler; ilham veren ve ufuk açan konuşmacıların yer aldığı bu panele yoğun ilgi gösterdi.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Eğitimde yapay zeka dönemi geliyor

Viewsonic Education Türkiye ve Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle …