KARİYER YAPARKEN İŞİMİZ İŞ

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen “İŞİMİZİŞ” etkinliği, farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmaların başarılı ve tecrübeli üst düzey yöneticileri ve girişimcilerin katılımı ile gerçekleşti.

 Etkinlikte, üniversite öğrencilerinin, kariyer yolculuklarıyla ilgili merak ettikleri konulara değinildi. Pegasus, P&G, Cevahir Holding gibi Türkiye’nin marka yapmış şirketlerinin önemli yöneticileri “İŞİMİZİŞ”etkinliğinde bir araya geldi.

Etkinliğe, Pegasus Genel Müdürü Mehmet T. Nane, P&G Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Tankut Tunaoğlu, Unilever Müşteri Hizmetleri ve Lojistik Direktörü Ela Ermiş, Koç Holding Turizm Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu, BIGCHEFS Cafe & Brasserie, Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Cizreli, Cevahir Holding Yönetim Kurulu Üyesi Eser Cevahir, Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı ve Girişimci Çağlar Göğüş, Gündüz Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ruken Mızraklı, MSD (Merck Sharp & Dohme) Türkiye Genel Müdürü Renan Özyerli, Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet C. Dördüncü, AK Danışmanlık Kurucu, Profesyonel İş Kadınları (PWN İstanbul) Ayşe Kırımlı, Cisco Türkiye İnovasyon Lideri Emre Özbek, MV Holding CEO’su ve StartersHub Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dorman, Enerji Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Danışman C. Sani Tiryaki, Logos Portföy Kurucu Ortağı, Mudanya Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı, Servinvest Kurucu Ortağı Berrin Önder, AMANTARA Yönetim Danışmanı Sema Tamer Gürses katıldı.

Etkinliğin moderatörlüğünü üstlenen aynı zamanda öğrencilerini sektörle buluşturmanın ve onlara değer katmanın mutluluğunu yaşayan BAU İİSB Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İpek Altınbaşak, “İş dünyasının önemli isimlerini sizlerle bir araya getirdik. Aynı zaman da bu isimler BAU İİSB Danışma Kurulu’muzun da önemli isimleri. Onlarla birlikte olmak, tecrübelerinden yararlanmak, sorularınızı yanıtlamak için buradalar. Danışma kurulumuz bize çok büyük destek. Bu kadar yoğun gündemlerinde bile buradalar. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Eminim ki bundan sonra da öğrencilerimize değer katacak çok çalışma yapacağız” dedi.

İçinizdeki Ateşi Hissetin

İş hayatında zamanın etkin yönetilmesi gerektiğine dikkat çeken Pegasus Genel Müdürü Mehmet T. Nane, “24 saatiniz var. Bunu nasıl kullanacağınızı siz belirleyeceksiniz. Önceliklerinizi iyi belirlemeniz lazım. Hangi noktalarda hayır demeyi öğrenmeniz gerekiyor. Prensiplerinizi net koyarsanız zamanı her zaman iyi yönetirsiniz. Ter, kan, gözyaşı iş dünyasında her şey var. Değer yaratmak çok önemli. Kendinizi bir bitki olarak düşünün. Her halinizle faydalısınız. Bunu neden değerlendirmeyesiniz ki. Ben bayram günü şirkete girip, çalışabilmek için güvenlikle tartışmıştım. İşin özü öyle işleri tutkuyla yaparsınız ki içinizde o ateşi hissedersiniz” dedi.

İnsanın Hobilerini Yapması İçin Emekli Olmasına Gerek Yok

İş ile özel yaşam arasındaki dengeye dikkat çeken P&G Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Tankut Turnaoğlu ise,  “Hayatta her şey iş değil. İş ile hayat dengesini kurmayı öğrenmek ve kariyerin erken bir döneminde bunu fark etmek çok önemli. Bazı noktalarda hayatımı iş için durdurmadım mesela. İnsanın hobilerini yapmak için emekli olmasına gerek yok. İş ile birlikte hobilerimize muhakkak yer vermeliyiz. Aile, iş ve hobi birlikte yürümeli. Babam 84 yaşında ve her gün 100 km yol yapıp, işine gidip geliyor. Çoğu zaman ondan ilham alıyorum”ifadesinde bulundu.

 İşinizi Tutkuyla Yapıyorsanız Cinsiyet Ayrımını Hissetmiyorsunuz

İş dünyasında tutkunun birinci sırada olduğunu söyleyen Gündüz Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ruken Mızraklı, şunları söyledi; “Bir kadın olarak erkek egemen sektörde çalışıyorum. Ama zor değil siz kendinizi bilgi ile donattıysanız işinizi tutkuyla yapıyorsanız cinsiyet ayrımını hissetmiyorsunuz bile. Tek şey istiyordum: kendi paramı kazanmak. Şişecamda çalışmaya başladım. Herkes şirketten çıktıktan sonra ben oturup araştırma yapıp çalışırdım. Hisse senetleri yönetmeye başladım zamanla. Sonrasında beni keşfettiler ve gündüz Group’a girdim. Gece 01:00 de ham derinin geldiği tırların yanında bekliyordum. Her zaman işimin başındaydım. Çok çalıştım. Benim bir formülüm var. “Sizden istenmeden 1 fazlasını vermek” ben çalışmaya ve sahada olmaya inanıyorum”

Başarılı Girişimler Satılmaz Satın Alınır

Girişimcilik ruhunun önemini vurgulayan MV Holding CEO’su ve StartersHub Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dorman, “Uzun yıllar yurtdışında kaldım, eğitim aldım fakat bir kariyer fırsatı için Türkiye’ye ye döndüm. Acıbadem Sağlık Grubu’nun kurucusu Mehmet Ali Aydın Beyefendi’den bir iş teklifi aldım ve kabul ettim. Girişimcilik bir meslek değil bir ruh hali. Ne yaparsanız yapın girişimcilik ruhu ile yapın. Risk alın, başarısız olmaktan korkmayın. Zorlu bir yolculuk ama girişimciliğin birinci kural tutku. Tutkulu olun. Bir girişime başladığınızda ben bu işi nasıl satarım diye başlamayın. Başarılı girişimler satılmaz satın alınır” dedi.

Program mezun öğrencilerin yer aldığı panel ve soru cevap bölümlerinin ardından stand-up gösterisi ile sona erdi.

 

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

TEVİTÖL MEZUNLARINI GELECEĞE UĞURLUYOR

Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL), 2023-2024 eğitim-öğretim yılı mezunlarını gerçekleştirdiği mezuniyet töreni ile …