FAHİŞ EV KİRALARI ÜNİVERSİTELİLERİ DÜŞÜNDÜRÜYOR

Türkiye’de bulunan tüm eğitim kurumlarının listelendiği Neredeoku.com platformu 2023 üniversite yerleştirme trendlerini açıkladı. Neredeoku.com’un çarpıcı verileri, kira ve barınma fiyatlarındaki artış nedeniyle şehir dışındaki üniversite tercihlerinin üçte iki oranında azalabileceğini gösteriyor.

 

17-18 Haziran’da yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının ÖSYM tarafından açıklanmasının ardından üniversite tercih dönemi başladı. Türkiye’de anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite gibi tüm eğitim kurumlarını listeleyen ve her yıl binlerce üniversite için aday öğrenci talebi alan Neredeoku.com, 8 Haziran’a kadar devam edecek olan tercih maratonu ile ilgili çarpıcı bir rapor yayınladı. YKS sonuçlarının açıklandığı günden bugüne kadar Neredeoku.com’a gelen 8.000’den fazla talep incelenerek hazırlanan trend raporu, artan vakıf üniversitesi fiyatları nedeniyle 2023 yılının kontenjanlarında büyük boşluklar yaşanabileceğini gösteriyor. Buna göre, 2022 yılında yüzde 83 olarak gerçekleşen yerleşme oranının bu yıl yüzde 75’lere gerilemesi bekleniyor. 2023 YKS’ye giren ve puanı hesaplanan öğrencilerin yerleşme oranının ise yüzde 25’ler civarında olabileceği görülüyor. Bu veriler, YKS’ye giren her 4 öğrenciden sadece 1’inin üniversiteye yerleşebileceğini gösteriyor. Türkiye’de özellikle son dönemde artan kira ve barınma fiyatları da öğrencilerin şehir dışı üniversitelerde okuma planlarını olumsuz etkiliyor. Neredeoku.com’un verileri, şehir dışındaki üniversite tercihlerinin üçte iki oranında azalabileceğini gösteriyor.

ÜNİVERSİTELERİN EN ÇOK RAĞBET GÖREN BÖLÜMLERİ DE RAPORDA YER ALIYOR

Neredeoku.com platformu üzerinden yapılan aday öğrenci başvurularına göre; bilgisayar mühendisliği, tıp ve hukuk bölümleri, 2023 yılının en fazla tercih edilen bölümleri arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 99’un üzerinde yerleşme oranı olan bölümlerin bu yıl da aynı şekilde talep görmesi bekleniyor. Mühendislik alanındaki bölümler yoğun talep toplarken, harita mühendisliği gibi daha az popüler olan bölümlerde ise ciddi bir kontenjan boşluğu yaşanacağı öngörülüyor.

DEPREMZEDELER BURS ARAYIŞINDA

Neredeoku.com’un 2023 yılı yerleştirme trendleri depremzedelerin yoğun burs arayışında olduğunu gözler önüne seriyor. Buna göre, beklediği puanları ve sıralamaları yakalayamayan depremzedelerin vakıf üniversiteleri üzerinden burs talebinde bulunduğu gözlemleniyor. Depremzedelerin Neredeoku.com üzerinden iletişime geçtiği üniversiteler her talebi titizlikle incelese de burs konusunda devlet desteğinin büyük bir ihtiyaç olduğu ortaya çıkıyor.

POLAT: “AMACIMIZ TÜM ÖĞRENCİLERİMİZE YARDIMCI OLMAK”

2023 yılının üniversite yerleştirme trendlerini açıklayan Neredeoku.com’un kurucusu Çağdaş Polat, “Neredeoku.com olarak YKS’ye giren öğrencilerimize tercih yolculuklarında destek olmak için, platformumuz üzerinden yapılan başvuruları inceleyerek detaylı bir trend raporu oluşturduk. Depremzedelerin burs arayışı, artan vakıf üniversitesi fiyatlarının kontenjanlara yönelik olası etkisi ve barınma giderlerinin şehir dışındaki tercihlere yansıması gibi verilerin açıklandığı 2023 yılının üniversite yerleştirme trendleri raporumuzda, üniversitelerin en çok rağbet gören bölümleri de yer alıyor. Bu raporun tüm öğrencilerimize rehber olmasını ümit ediyor, üniversite tercih maratonunda kendilerine başarılar diliyorum.” dedi.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

LGS TERCİHLERİNDE ADAYLARA ÜCRETSİZ DESTEK

Beylikdüzü Belediyesi’nin ‘LGS Tercih Günleri’ devam ediyor. 1-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen tercih günlerinde alanında …