EYÜPSULTAN’IN TARİHİ DOKUSU YENİDEN İNŞA EDİLİYOR

Eyüpsultan Belediyesi tarafından başlatılan ve 98 hektarlık alanda 67 farklı projenin yürütüldüğü Eyüpsultan Tarihi Merkez Yönetimi (ESTAM) projesi  Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katıldığı basın toplantısıyla Belediye Başkanı Remzi Aydın tarafından kamuoyuna duyuruldu.

İlçenin 560 yıllık tarihini ve kültürel birikimini ihya etme hedefiyle başlatılan proje için 500 milyon TL’den fazla bütçe ayrıldı. İstanbul’un en eski yerleşim birimlerinden biri olan ilçenin Eyüp olan ismi geçtiğimiz yıl TBMM kararıyla Eyüpsultan olarak değiştirilmişti. ESTAM projesiyle de ilçe yeniden tarihi görünümüne kavuşacak. 2014 yılında başlatılan ESTAM projesinin planlama aşaması 3 yıl sürdü. Uygulamaya konulan 67 adet farklı projenin 2023 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, “Eyüpsultan, bizim yıllardır üzerinde konuştuğumuz gerçekten bu tarihi alandaki tarihi dokuların ortaya çıkarılması için gayret sarf etmemiz gereken bir yer. Buranın mümkün olduğu kadar yayalaştırılması, trafikten uzak hale getirilmesi, var olan bütün alandaki tarihi güzelliklerin belgelenerek en güzel şekilde teşhir edilmesi gerekir. Ayrıca oturma mekanlarıyla, ışıklandırmasıyla, peyzajıyla halkın daha rahat hareket etmesini sağlayacak imkanlarıyla Eyüpsultan’ın var olan bu değerlerinin ve güzelliklerinin yaşatılması bizim için önemlidir. Projenin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

TARİHİ MİRASI AYAĞA KALDIRACAK

ESTAM’ın, Eyüpsultan’ın 2023 vizyonu olduğunu belirten Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Bu kutlu beldeye layık olmak için ‘Huzurda Diriliş’ için çok çalışıyoruz. Hedefimiz, Eyüpsultan’ı; tarihi dokusuna, kimliğine, ruhuna ve medeniyet mirasımıza uygun bir şekilde korumak, yaşatmak ve geleceğe taşımaktır. Gayretimiz başta insanımızın yaşam kalitesini yükseltmek. Misafirlerimize huzurlu bir ziyaret ortamı sağlamaktır. İnşallah ortak akılla inşa ettiğimiz Eyüpsultan Tarihi Merkez (ESTAM) Alan Yönetimi’nin uygulama safhalarını da tam bir uyumla tamamlayacağız. Tarihi ve kültürel mirasımızı hep birlikte ayağa kaldıracağız” şeklinde konuştu.

UNESCO HEDEFİ

Aydın, tarihi merkezin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınması için gerekli çalışmaları başlattıklarını da söyledi. ESTAM kapsamında yürütülen 67 projeden bazıları ise şunlar: Mezar Taşı Konservasyon ve Sergileme Alanı, Eyüpsultan Müzesi, Haliç Deniz Ulaşımı ve Eyüpsultan İskelesi Geliştirme Projesi, Haliç Silueti Aydınlatma projesi, Eyüp Oyuncakları Çocuk Parkı ve Kukla Tiyatrosu, Tarihi Çeşmeler Projesi

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

YEDİ BÖLGEYE YEDİ TANE UYUŞTURUCUYA KARŞI REHABİLİTASYON MERKEZİ AÇILACAK

(Öğretmenim Dergisi / Özel – İstanbul)  Ülkemizde gençlerimizin çocuklarımızın uyuşturucudan ölmemeleri, sokaklarda hayatlarını heba etmemeleri …