EN KADİM ÖĞRETMENİMİZ: MASALLAR

Bir varmış bir yokmuş masal yolculuğumuz devam ediyor. Bu sayıda hikâye anlatıcısı ve Seiba Anlatı Merkezi’nin kurucusu Nazlı Çevik Azazi ile yaptığımız röportaj yer alıyor 2015’de de SEİBA Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi’ni kurduk. SEİBA’da yaptığımız çalışmalar ile hem ulusal hem de uluslararası düzeyde, hikâye anlatıcılığı alanında farkındalık yaratmak istiyoruz. Bunu nasıl yapıyoruz? Hikâye anlatıcılığı hem geleneksel bir form hem yaşam biçimi hem de sanat formu. Ben bunun performatif bir sanat olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda bir hikmet sanatı anlatıcılık. Biz de geleneksel formdan ve ruhtan beslenip, “Bu çağın insanının ihtiyaçlarına nasıl cevap veririz?”  sorusundan yola çıkarak, kendi dilimizi ve tarzımızı yaratmaya çalışıyoruz. Hem gelenekten hem de modern olandan besleniyoruz. 2012 yılında Türkiye’de ilk eğitimlerimi vermeye başladığımda insanların tepkileri genellikle olumluydu Sadece bunun bir meslek olduğu, öğrenilebilir olduğuyla ilgili sürekli açıklama yaptığımı hatırlıyorum. Bizim ülkemizde çok hızlı yayıldı. Senede iki kere sertifika programı açıyoruz. İnsanlar başvuruyor ve geliyor. 2014‘ün sonbaharında kalbime bir çağrı düştü. Neden bir merkez açmayalım? Merkez fikri bir çatı. Bu çatı etrafında bu alana ilgi duyan herkesi toplayalım ve birlikte öğrenelim, bu yolculuğa birlikte çıkalım dedik… Bunu öğrencilerim Senem Donatan ve Şeyda Çevik ile paylaştım. Üçümüz bu çekirdek fikri geliştirmeye başladık. Amacımız, hedefimiz, felsefemiz nedir? Bütün bunları birlikte geliştirdik. 2015 Ağustosta da duyurduk ve açtık. O günden beri de büyüyerek gidiyor. Hayal ettiklerimizi sunuyoruz. Bir taraftan da ihtiyaçlar ve talepler var. Bunları dikkate alarak yeni başlıklar çıkıyor. Güzel bir yere doğru gidiyor. SEİBA ailesi giderek büyüyor, mezun olanlar ekibimize katılıyor. İstanbul merkezliyiz ama Türkiye’nin her yerine davet geldikçe, planlarımız ölçüsünde gidiyoruz. Mersin, Adana, Bursa, İzmir, Karadeniz bölgesinden talep var. Bazı illerde MEB öğretmenlere yönelik eğitimler vermek istiyor. Şu an görüşme aşamasında.

 Nazlı Çevik Azazi Kimdir?

 Nazlı Çevik Azazi: Hikâye anlatıcısı ve 2008’den beri anlatıcılık alanında çalışmalarına devam ediyor. İstanbul Üniversitesi Veteriner Hekimlik mezunu ama hiç hekimlik yapmadı. Okul boyunca tiyatro, yaratıcı dans ve dramayla ilgilendi. Mezuniyetten sonra, çeşitli okullarda yaratıcı drama eğitmenliği yaptı. 2006 yılında içine gitme isteği düştü. Almanca öğrendi ve Almanya’ya gitti.  Berlin Sanat Üniversitesi’nde “Tiyatro Pedagojisi” mastırı yapmaya başladı. Hikâye anlatıcılığı ile de bu mastır sayesinde tanıştı. Her tür disiplinden eğitim alıyordu. Anlatıcılık da bunlardan birisiydi. Hikaye anlatıcılığını deneyimleyince âşık oldu. Bir sanatsal ifade formu olarak anlatıcılık Azazi’nin kendi deyimiyle yıllardır aradığı şeymiş. Mastır bitince, aynı üniversitede, bir buçuk yıl, sanatsal anlatım- eğitimde ve sanatta hikâye anlatıcılığı programına dâhil oldu. 2013’te Türkiye’ye döndü. Döndüğünden beri de bu alanda öğrenci yetiştiriyor.

Fatma Geçer/Öğretmenim Dergisi-Özel Haber

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

ÖĞRETMENLERE SOSYAL MEDYA PAYLAŞIM CEZASI YOLDA

Bakan Yusuf Tekin’in imzasıyla önümüzdeki haftalarda T.B.M.Meclisine gelmesi planlanan (ÖMK) Öğretmenlik Meslek Kanununda ÖĞRETMENLERE VERİLECEK …