EMZİRME DÖNEMİNDE SÜTYEN KULLANIMI HALA BİR SORU İŞARETİ!

Araştırmalar, yeni doğum yapmış annelerin emzirme sütyeni kullanımı konusunda kafalarının karışık olduğunu ortaya koyuyor. 0-2 yaş grubu bebeği olan 250 anne ile yapılan “Anne Sütü ve Emzirme ile İlgili Doğrular ve Yanlışlar” araştırmasında annelerin bir kısmı emzirme döneminde göğsü sıkıca saran sütyen kullanılması gerektiğini söylerken büyük bir oranı da emzirme döneminde hiç sütyen kullanılamayacağı düşünüyor. Elbette bu bilgiler yanlış! Araştırma bu konudaki bilgi eksikliğinin somut bir tablosunu ortaya çıkarırken uzmanlar emzirme sütyenlerinin emzirme sürecini desteklemede anne ve bebek için önemli bir rol oynadığını belirtiyor.

Anneler Günü yaklaşırken anne adayları ve henüz yeni doğum yapmış anneler için emzirme sütyenlerinin önemi tekrar gündeme geldi. Hala birçok genç annenin ve anne adayının bu konuda kafaları karışık. Araştırmalar, emzirme döneminde sütyen kullanımı konusunda hala bilgi eksiklerinin olduğunu ortaya koyuyor.

“Anne Sütü ve Emzirme ile İlgili Doğrular ve Yanlışlar” konulu, 0-2 yaş grubu bebeği olan 250 anne ile yapılan araştırmada annelerin 98’i yani %39,2’si göğsü sıkıca saran sütyen kullanılması gerektiğini söylüyor. Yine emzirme döneminde sütyen kullanımı konusunda da araştırmaya katılan annelerin 93’ü yani %37,2’si yanlış cevap vererek sütyenin emzirme döneminde kullanılamayacağını düşünüyor. Yanlış cevaplardan hareketle doğru emzirme pratikleri konusunda eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının önemine vurgu yapan araştırma, annelerin anne sütü ve emzirme konusunda daha fazla eğitime ihtiyaçları olduğu ve sağlık profesyonellerinin bu konuda önemli bir bilgi kaynağı olduğunun altını çiziyor.

“Emzirme sütyenleri annenin ve bebeğin konforu için tasarlandı”

Suwen Ürün Geliştirme ve Üretimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ferda Arslan emzirme sütyenleriyle ilgili şu bilgileri veriyor: 

 “Emzirme sütyenleri, annelerin günlük yaşamlarında büyük bir kolaylık sağlayan ve emzirme deneyimini daha rahat hale getiren önemli bir parçadır. Bu sütyenler, işlevselliği ve kullanım rahatlığı ön planda tasarlandığından annelerin bebeğini emzirirken daha konforlu hissetmelerini sağlar. Tasarım açısından, emzirme sütyenleri kullanımı destekleyici özelliklere göre tasarlanmaktadır.

Göğsün üst kısmından açılabilen yapısı, ayarlanabilir askıları, farklı bedenlere ve göğüs yapılarına uyum sağlayacak balensiz şekilde maksimum konfor ve destek sunması açısından geliştirdik. Emzirme sütyenlerinin bu pratik tasarımı, günlük yaşamın koşuşturmacası içinde annelere büyük bir kolaylık sağlaması açısından üretildi. Hızlı ve kolay bir şekilde açılıp kapanabilen özel tasarlanmış kup kısımları, bebeğin acıktığı her an hızlı bir şekilde emzirme imkânı sağlıyor. Emzirme sütyenleri, annelerin bebeğini besleme sürecini daha rahat ve keyifli hale getiren işlevsel bir ürün. Yanlış bilgilerle emzirme sürecinin konforsuz ve stresli bir sürece dönüştürülmemesi anne ve bebek için büyük bir önem taşıyor” diye konuştu.

Doğru Emzirme Sütyeni Nasıl Seçilir?

 Anneler Günü yaklaşırken, anne adaylarının ve yeni anne olanların rahatlığı ön planda tutuluyor. Emzirme sütyenleri, bu özel dönemde annelerin en büyük yardımcılarından biri oluyor. Peki, doğru emzirme sütyeni seçimi nasıl yapılmalı?

Emzirme sütyenleri, anne sütünün bebeğe aktarılmasını kolaylaştıran ve annenin rahatlığını sağlayan önemli bir üründür. O nedenle anne ve anne adayları için emzirme sütyeni seçerken rahatlık ve işlevsellik önemli kriterlerdir.

Sütyenin yumuşak ve esnek olması, kolay açılabilen kapaklara sahip olması ve geniş askılarıyla bir bütün halde göğüsleri doğru şekilde desteklemesi gerekiyor. Ayrıca, sütyenin ciltle uyumlu malzemelerden yapılmış olması ve teri emebilme özelliğine sahip pamuklu kumaş içermesi önem taşıyor. Emzirme sütyenleri, annenin ve bebeğin rahatlığı için önemli ürünler. Doğru sütyen seçimi, emzirme sürecini kolaylaştırırken süt ağırlığı kaynaklı sarkmalarda da toparlayıcı ve destekleyici etki göstererek meme formunu ve konforunu koruyor.

 

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Vücut Şekillendirme ve Selülit Tedavilerine Teknolojik Yaklaşım

Yenilikçi Zayıflama Cihazları ve Tedavi Yaklaşımları ile daha etkili ve güvenli sonuçlar alındığının altını çizen …