DARÜŞŞAFAKA NASA’YLA YARIŞTI

‘Darüşşafaka Lisesi Sultans Of Türkiye’ robot takımı, dokuz yıldan beri uluslararası turnuvalardan 15 önemli ödülle döndü. Son olarak dünyaca ünlü robotik yarışması FIRST’te en prestijli ödüle layık görüldü.

Darüşşafaka Lisesi’nin robot kulübü ‘Sultans Of Türkiye’ 2009’dan beri özellikle takım ruhu ve sosyal becerileriyle dünyanın önemli yarışmalarından 15 ödülle döndü. Bunlar arasında FIRST’ün Seattle, Chicago, San Francisco ve Orlando gibi bölgesel robotik turnuvalarında en prestijliler arasında gösterilen ‘Jüri Özel Ödülü’ ile ‘Chairman’s Award’ (Başkanlık Ödülü) da bulunuyor.

FİNALDE NASAYA KARŞI
Ekip, bölgesel yarışmalardaki başarısıyla nisanda FIRST’ün Houston’daki dünya şampiyonasına katılmaya hak kazandı. Yaklaşık 360 takımın mücadele ettiği yarışmaya dünyanın en iyileri geldi. ‘Sultans of Türkiye’nin karşısına ise NASA’nın desteklediği en seçkin takım çıktı. Takımların robotları, bir yerdeki ağırlıkları toplayarak terazi kefelerine koymak için birbiriyle yarıştı. Bunu en hızlı ve verimli yapan takımın kazandığı yarışmada, ‘Sultans of Türkiye’ NASA’nın takımına karşı ufak puanla kaybetti.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

“Akıllı oyuncaklardaki güvenlik açıkları, siber suçluların çocuklarla görüntülü sohbet etmesine olanak sağlayabilir”

Kaspersky araştırmacıları, popüler bir akıllı oyuncak robotunda bulunan güvenlik açıklarının çocukları potansiyel olarak siber suçluların …