Anasayfa / Genel / “MATEMATİKTE EZBERİ BİR KENARA BIRAKIN”

“MATEMATİKTE EZBERİ BİR KENARA BIRAKIN”

Dünyaca ünlü Fin matematikçi Maarit Rossi, matematik öğretiminde ezberin bir kenara bırakılması gerektiğini belirterek, “Öğrencilerin matematik sayesinde günlük hayat problemlerine çözüm üretmesi gerekiyor” dedi.

İngiliz Varkey Vakfı tarafından 2016’da ‘Küresel Öğretmen Ödülü’ne aday gösterilen 10 finalist arasında yer alan Maarit Rossi, İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretmen ve öğrencilerle biraraya geldi.Rossi konuşmasında şunları aktardır:

“Matematikte 100 yıl öncesinin modelleri hâlâ birçok ülkede kullanılıyor. Toplum değişiyor, okulların dışındaki hayat daha farklı bir hale geliyor. Ancak biz matematikte hâlâ aynı modelleri kullanıyoruz. Sonuçta ne oluyor? Öğrenciler matematikten ya sıkılıyor ya da korkmaya başlıyor. Matematik öğretiminde öğrenciler bu alanın dilini ve kavramlarını öğrenmeli, becerilerini geliştirmeli. Bunun için eşit oranlarda teori ile aktif öğrenmeyi kullanmalıyız. Zaman zaman bu ikisinden biri öne çıkıyor. Fakat bunlar birarada ilerlemeli. Öğrencilerimize ezber yerine, anlama ve kullanmaya dayalı bir matematik eğitimi vermeliyiz.”

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ YENİ EĞİTİM YILINA BİLİM VE DANIŞMA KURULU KURALLARIYLA BAŞLIYOR

Yeni Koronavirüs pandemisi nedeniyle geçtiğimiz eğitim öğretim yılını uzaktan eğitimle tamamlayan öğrenciler, kampüslere dönmek için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir