Çocuklar İçin Dondurulmuş Gıda Rehberi

Beslenme alışkanlıkları, çocukların büyüme ve gelişim döneminde kritik bir öneme sahiptir. Kadınların çalışma hayatında aktif rol aldığı günümüz yaşam koşullarında çocuklar için sağlıklı besinleri hızlı bir şekilde hazırlamak oldukça önemlidir. Bu bağlamda dondurulmuş gıdalar çocukların sağlıklı beslenmesi için önemli bir alternatif olarak öne plana çıkmaktadır. E. Özgörkey Grup’un gıda markası Feast, çocuklar için dondurulmuş gıda rehberi hazırladı.

Her mevsim taze sebzeler 

Dondurulmuş meyve ve sebzeler ile hazırlanan yiyecekler, çocuklarınıza yıl boyunca taze ve sağlıklı seçenekler sunmanın mükemmel bir yoludur. Bu gıdalar,  kullanılan teknolojiler sayesinde besin değerlerini kaybetmeden ve hiçbir katkı maddesi ilave edilmeden dondurulduğundan çocukların günlük ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almasına katkı sağlamaktadır.  Dondurulmuş meyve ve sebzeler, her mevsim taze ürünlere standart bir kalitede erişim imkanı sağlamaktadır. Ayrıca, uzun raf ömrü sayesinde israfı önler ve mutfakta daha az zaman harcamanızı sağlar. Dondurulmuş meyve ve sebzeleri kullanarak çocuklarınıza dengeli bir beslenme sunabilir ve onların büyüme ve gelişimini destekleyebilirsiniz.

Vitamin deposu içecekler 

Dondurulmuş meyveler, sağlıklı ve lezzetli smoothieler hazırlamak için ideal bir seçenektir. Buz gibi soğuk ve lezzetli bu içecekler, çocukların günlük vitamin ve lif alımını artıracaktır. Ayrıca dondurulmuş meyveler smoothieleri tatlandırmak için ekstra şeker veya yapay katkı maddelerine ihtiyaç duyulmadan doğal bir tat ve kıvam sağladığından, çocuklar için lezzetli bir içecek yaratmak için iyi bir alternatiftir.  Bu sağlıklı alternatif çocukların beslenmesini iyileştirmek ve onlara lezzetli bir yol sunmak isteyen ebeveynler için oldukça pratik bir seçenektir. Öte yandan dondurulmuş meyvelerin besin değerini koruması ve uzun raf ömrüne sahip olması da mevsim fark etmeksizin çocukların sevdiği meyvelere erişimini kolaylaştırmaktadır.

Sağlıklı atıştırmalıklar

Dondurulmuş gıdalar nihai tüketiciye sunulmadan önce teknolojinin de yardımıyla birçok testten geçirilmektedir. IQF teknolojisi ile -40 derecede dondurulan gıdalar besin değerini kaybetmez ve her mevsim sağlıklı atıştırmalıklara ulaşımı kolaylaştırır. . Çocukların keyifle ve severek tüketebileceği sağlıklı atıştırmalıklar pratik ve besleyici olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Dondurulmuş sebzeler ve meyveler ile çeşitli atıştırmalıklar hazırlayarak çocuğunuzun beslenme düzenini iyileştirebilir; çocuğunuza sağlıklı, kaliteli ve besin değeri yüksek alternatifler sunabilirsiniz.

Paketin Üzerinde Yazan Bilgilere Dikkat! 

Ebeveynler dondurulmuş gıda etiketlerine özel bir hassasiyet göstermelidir. Ürünlerin taze ve sağlıklı şekilde korunabilmesi için paketlerin üzerinde yer alan saklama koşullarına uygun koşullarda saklanması ve pişirme önerilerine uygun şekilde pişirilerek tüketilmesi gerekmektedir. Daha da önemlisi çözünen ürünün tekrardan dondurulmaması, bu noktada ihtiyaç kadar ürünün çıkartılıp kullanılması kalan ürünün ise dondurucuya geri konması önemlidir.

Çocukların tercihlerine uygun seçimler 

Çocukların tercihlerini dikkate alarak dondurulmuş gıdaları seçmek ve bunlarla öğünler hazırlamak, beslenme alışkanlıklarını geliştirmek açısından önemlidir. Çocukların sevdiği meyve ve sebzeleri tercih etmek, yemek zamanlarını daha keyifli hale getirirken, sağlıklı seçeneklere olan ilgilerini artıracaktır. Bu yaklaşım çocukların besleyici gıdaları kabul etmelerini kolaylaştırırken, sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik edecektir.  Dondurulmuş gıdaları seçerken bu yolu izlemek, çocukların gerekli vitamin ve mineralleri almalarına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda çocukların beslenme alışkanlıklarını olumlu bir şekilde etkileyerek sağlıklı bir yaşam biçimi için motive edecektir.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINDA GİZLİ TEHLİKE!

Stres ve anksiyetenin artmasıyla birlikte diş sıkma vakaları da artıyor. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde …