ULUSLARARASI MEB ROBOT YARIŞMASI

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, teması “Endüstri 4.0 Yenilenebilir Enerji Kaynakları”, sloganı da “Ahican Sivas Yollarında” olarak belirlenen ve 3 binin üzerinde robotun katılımıyla düzenlenen 12. Uluslararası Robot Yarışması’nın açılışına katıldı.

Tören öncesi başarılı robot örneklerinin sergilendiği stantları gezen Yılmaz, öğrenci ve öğretmenlerden robotlar hakkında bilgi aldı. Daha sonra konuşan Yılmaz, İran, Lübnan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Gürcistan, Cezayir, Tunus,  Kazakistan, Ukrayna, Meksika, Romanya, Rusya, Pakistan, Arnavutluk´tan yarışmaya katılanları “Hem ülkeye hem de kadim bir uygarlık merkezi olan Sivas´a hoş geldiniz” diyerek selamladı.
“İnsanlar arası iletişimin büyük ilerleme kaydetmesinin ardından artık nesneler birbiriyle iletişim kurabiliyor. Endüstri 4.0 olarak adlandırılan 4. Sanayi Devrimi´nin başlangıcındayız. Endüstri 4.0 temel olarak bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirerek çok daha düşük maliyetli, az yer kaplayan, az enerji harcayan, az ısı üreten, ancak bir o kadar da yüksek verimlilikle çalışan cihazların üretimini amaçlayan bir anlayışın genel adıdır. Böylesine önemli bir aşamada olduğumuzun farkında olarak kendimizi ve gençlerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Bu süreçte en önemli avantajımız, teknoloji ile iç içe yaşayan, araştıran, üreten, öğrenen, geliştiren, sorgulayan genç ve çalışkan bir nesle sahip olmamızdır. Bu gençlerimiz başta olmak üzere, tüm gençlerimizin canla başla çalışmasını istiyorum. Şundan eminim ki geçmişinden çok daha parlak ve aydınlık günler Türkiye´yi beklemektedir.”

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay ise Uluslararası MEB Robot Yarışması´nın 12’ncisinin “havasının sert, insanının mert olduğu, Yiğidolar diyarı Sivas´ta” gerçekleştirmenin heyecanını yaşadıklarını ifade etti. Gülay, teması “Endüstri 4.0 Temalı Yenilenebilir Enerji Kaynakları”, sloganı ise “Ahican Sivas Yollarında” olan yarışmaya 15 ülkeden 446 kurumdan başvuru yapıldığını, 4 bin 87 öğrenci ve öğretmenin 3 bin 7 robotla katıldığını söyledi.

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

10 milyar parola sızdırıldı

Riskleri nasıl azaltabilir ve kendinizi nasıl koruyabilirsiniz? RockYou2024 adlı veri tabanının önemli güvenlik ihlalinde, yaklaşık …