ÇİN’DE BÜYÜK BAŞARI

İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi, 2016 yılında permakültür ilkelerini uygulayarak hayata geçirdiği “Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi” Projesi ile Çin’de düzenlenen The Second Silk Road Women’s Innovation Design Competition’da (İkinci İpek Yolu Kadın İnovasyonu Tasarım Yarışması), “Green Living” (Yeşil Yaşam) kategorisinde birinci oldu.

İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi, 2016 yılından bu yana permakültür ilkelerini uygulayarak geliştirdiği Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi Projesi ile Çin’de inovasyon alanında çok özel bir ödülün sahibi oldu. Shaanxi Kadın Federasyonu, Xi’an Kadın Federasyonu ve Xi’an Beilin Üniversitesi Endüstriyel İnovasyon Bölgesi Yönetim Komitesi tarafından düzenlenen The Second Silk Road Women’s Innovation Design Competition’da (İkinci İpek Yolu Kadın İnovasyonu Tasarım Yarışması) yüksek eğitim kurumları, tasarım firmaları, araştırma şirketleri ile rekabet eden Saint-Joseph Lisesi öğrencileri, “Green Living” (Yeşil Yaşam) kategorisinde birinciliğe layık görüldü.
“Gönüllü bir harekete dönüştü”
Girişimcilik faaliyetleri ve inovasyon çalışmaları için kadınların cesaretlendirilmesi amaçlanan bu yarışmada Coğrafya Öğretmeni Şükran Toy ve Permakültür Kulübü öğrencilerinin elde ettiği başarıyı değerlendiren İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi Müdürü Paul Georges, Kadıköy Belediyesinin desteği ile hayata geçirilen Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi Projesi’nin ilk günden itibaren birçok ortamda takdir gördüğünü belirtti. Saint-Joseph Fransız Lisesi öğretmenleri, öğrencileri ve velilerinin yanı sıra çevre okullardan, sivil toplum kuruluşlarından ve çeşitli meslek gruplarından gönüllülerin de bu projeye büyük destek verdiklerini dile getiren okul müdürü, geliştirdikleri sanal gerçeklik uygulaması ile Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi’nin yurt içi ve yurt dışında ziyaretçilere açıldığının altını çizdi.
Sürdürülebilir yaşam alanları kurgulamak için gönüllü bir harekete dönüşen ve teknoloji ile farklı bir boyuta taşınan bu projenin Çin’de inovasyon tasarımı alanında çalışan kuruluşların dikkatini çektiğini kaydeden Paul Georges, “Sürdürülebilirliğin yanı sıra yardımlaşmayı, kent bahçelerinde birlikte çalışmayı ve doğal bahçeciliği ön plana çıkaran Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi Projesi ile Permakültür Kulübü öğrencilerimiz bu yarışmaya davet edildiler ve “Green Living” (Yeşil Yaşam) kategorisinde birinci oldular. Okulumuzun Permakültür Kulübü tarafından yapılan çalışmaların güzel sonuçlar verdiğini ve öğrencilerimizin motivasyonlarının arttığını görmek mutluluk verici. Bu ödülün okulumuzdaki yeni projeler için ilham kaynağı olmasını diliyorum” diye konuştu.
“Tabiat ananın zenginliklerine odaklanan bir eğitim politikası”
Paul Georges, Saint-Joseph Lisesinin çağın ihtiyaçlarını göz önüne bulundurarak yenilenmeyi desteklediğini, sürdürülebilirlik, girişimcilik ve inovasyon gibi kavramlara oldukça önem verdiğini vurgulayarak “Bir eğitimci ve İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesinin Müdürü olarak, tabiat ananın zenginliklerinin keşfini, sürdürülebilir kalkınmayı, yenilenebilir enerjilerin kullanımını ve israf ile mücadeleyi ön plana çıkaran bir eğitim politikasının uygulamaya konulmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu konuyu kurum projemizin inovasyon bölümüne de dahil ettik. Zira, tıpkı bilişim teknolojileri gibi bu alanın da geleceğin konularının başında geldiği inancındayız” dedi.
“Bir dönümlük arazide elli çeşide yakın sebze ve meyve yetiştiriyorlar”
Önce okul bahçesinde, ardından Fenerbahçe Parkı’nda Kadıköy Belediyesinin özel olarak tahsis ettiği bir bölümde bahçecilik çalışmaları yapan Saint-Joseph Lisesi Coğrafya Öğretmeni Şükran Toy ve Permakültür Kulübü öğrencileri, farklı yaş ve meslek gruplarından birçok gönüllü ile birlikte bugün, bir dönümlük bir arazide elli çeşide yakın sebze ve meyve yetiştiriyor.
“Türkiye’de eğitim ile sanal gerçekliğin birleştiği ilk permakültür projesi”
İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi, geçtiğimiz yıl Aralık ayında, Fenerbahçe Parkı Toplululuk Bahçesi’ni VR (Sanal Gerçeklik) teknolojisi ile buluşturarak, Türkiye’de eğitim ve sanal gerçekliğin birleştiği ilk permakültür projesine imza attı. Android ve iOS işletim sistemlerine sahip akıllı telefonlardan Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi’ni gezme fırsatı sunan mobil uygulama da büyük ilgi gördü.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Okanlı mucitlerden 215 proje

Öğrencilerin bilimsel çalışmalara olan ilgisini artırmayı amaçlayan, problem çözme yeteneklerini geliştiren, bilimin eğlenceli yanını da …