Türkiye’nin gençleri, dünyanın sorunlarını Ordu’da tartışacak

‘’Hiçbir başarı tesadüf değildir’’ ilkesinden yola çıkarak Türkiye ve yurtdışında toplam 495 eğitim kurumunda on binlerce öğrenciyi geleceğe hazırlayan Final Eğitim Kurumları’nın Ordu Final Okulları kampüsü 24-26 Kasım 2023 tarihleri arasında BlackSeaMun ’23 Konferansı’na ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin dört bir yanından öğrenciler, dünyanın karşı karşıya olduğu güncel sorunları ve çatışmaları Model Birleşmiş Milletler konferansında tartışacak ve çözüm yolları arayacak.

Model United Nations’a (MUN-Birleşmiş Milletler Simülasyonu) bağlı olarak gerçekleşen BlackSeaMun’23 konferansı bu yıl 24-26 Kasım tarihlerinde Ordu Final Okulları ev sahipliğinde Ordu’da yapılacak.

Öğrenci delegelerin, belli ülkeleri ve Birleşmiş Milletler kurumlarını temsil ettikleri eğitsel bir simülasyon olan Model Birleşmiş Milletler Konferansı, eleştirel düşünme, takım çalışması ve liderlik yeteneklerine ek olarak katılımcıların araştırma, konuşma, tartışma ve yazma becerilerini kullanmalarını hedefliyor. Öğrencilerin güncel dünya meseleleri hakkında daha derin bir anlayış geliştirmelerine olanak sağlamak üzere gerçekleştirilen Model Birleşmiş Milletler Konferansı’na Türkiye genelinde özel ve devlet okullarından lise ve ortaokul düzeyinde katılım bekleniyor.

Bu yılki tema ‘Sınırların Ötesi’nde

Bu yılki sloganı “ Sınırların Ötesi’nde- Beyond The Limit” olarak belirlenen konferansta ele alınacak beş temel başlık arasında “Rus-Ukrayna Savaşı Sırasında Karadeniz Tahıl Nakliye Yollarının Yeniden Değerlendirilmesi”, “İfade ve Toplanma Özgürlüğüne İlişkin Yıllık Çerçece Çalışması”, Barışı Koruma Operasyonlarının Güçlendirilmesi”, “Eylem Programının Temel Özelliklerinin Uygulanmasında Gelişme” ve “Yemen’de İç Savaş” yer alıyor.

Ordu Final Okulları ev sahipliğinde gerçekleştirilecek BlackSeaMun’23 konferansına Türkiye’nin farklı illerinden ortaokul ile lise gruplarından 127 öğrenci delegenin ve 15 kişiden oluşan akademi ekibinin katılacağını belirten Final Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel, konuyla ilgili açıklamasında şunları ifade etti; ‘’Final Eğitim Kurumları olarak 1980’lerde başladığımız eğitim yolculuğumuzda temel felsefemiz, ülkemiz ve insanlık ailesi için sorumluluk sahibi, çalışkan, kendi değerleriyle evrensel değerleri birlikte özümseyen, değişime açık, toplumsal duyarlılığı yüksek, kendini özgürce ifade edebilen ve ülkesini çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmayı hedefleyen bireyler yetiştirmek oldu. Öğrencilerimizin sınavlarda, bilimsel y49arışmalarda, sporda, sanatta başarılı olmalarının yanı sıra, güvenilir, kişilik ve kimlik sahibi, kendini gerçekleştirmiş birer birey olmalarını çok önemsiyoruz. Final Eğitim Kurumları olarak gençlerimizin hem ülkemize hem de dünyaya değer katan bireyler olarak yetişmeleri ve kendilerini çok yönlü geliştirebilmeleri için imkanlarımızı seferber ederken Ordu Okulları’mızın ev sahipliğini yapacağı Model Birleşmiş Milletler Konferansı’nı tüm katılımcılarımız adına önemli bir fırsat olarak görüyor; gençlerimizin bu konferansta gerek dünya sorunlarını kavrama gerekse kendilerini ifade etme anlamında önemli bir yol kat edeceğine inanıyoruz” dedi.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

SAHTE DİPLOMA SAHİCİ ELLERDE YETİŞECEK KUŞAĞIN KATLEDİLMESİDİR

(Öğretmenim Dergisi / Özel Haber-İstanbul) Geçtiğimiz günlerde Öğretmenim Dergisi haber merkezine Neafoni Haber Ajansı tarafından gönderilen bir …