BUGÜN BASIN BAYRAMI!

Bugün 24 Temmuz Basın Bayramı! Günümüzde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüğünün en temel hak olduğu görüşü, modern dünyada tartışmasız kabul görüyor. Bu sene Türkiye 110’uncu Basın Bayramı’nı kutluyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 1946 yılında kurulduğunda gazeteciler için bir gün belirlenmesi için çalışmalar başlatıldı. Fatih Rıfkı Atay, daha önce çıkan gazetelerin çeşitli sebeplerden dolayı ilk gazete sayılmayacağını öne sürerek, Akşam gazetesinde 24 Temmuz’u ortaya attı. 24 Temmuz, II. Meşrutiyet döneminde yani 1908’de anayasanın yeniden yürürlüğe girmesinden hemen sonra çıkan gazetelerin, gazeteciler tarafından sansür memurlarına gösterilmeden çıkarılmış olduğu gün olduğu için kabul gördü. O tarihten itibaren de 24 Temmuz, Basın Bayramı olarak belirlenmiştir.

Ülkemizde gazetecilerin ve basının ne gibi zorluklarla haber yaptıkları konusunda onları anlamamız için kutlanan bir gündür. Bir basın elemanı yeri geliyor bir savaşın ortasına da girebiliyor, yeri geliyor soğuk bir kış gününde saatlerce çekim yapmak zorunda kalabiliyor. İşte bu gün onların günüdür, onlara saygı günüdür. Öğretmenim Dergisi olarak tüm basında çalışan meslektaşlarımızın Basın Bayramı’nı kutlarız.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Karne hediyesi başarıyı düşürebilir

2023 – 2024 eğitim öğretim yılı sonlanırken ebeveynler için “karne hediyesi” telaşı başladı. Kötü karneye …