BİZ ÖĞRETMENİZ…

Dergimizin/derginizin son sayılarında EDİTÖR köşesinde genellikle konuk yazarlar oluyordu. Bu sayı yani Öğretmenim Dergisi’nin gelenekselleştirdiği Öğretmenler Günü özel sayısında, bu sayımıza gösterilen ilgi ve verilen desteğe teşekkür etme adına biz yazalım istedik. Destek veren ve bizi yüreklendiren herkese sonsuz teşekkürler.

Biz ÖĞRETMENİZ. Öğretmenliğin yakıcı kutsiyetini en iyi bilen, öğretmenlik sorumluluğunun sırtımıza yüklediği yüklerin ağırlığının altında ezilmeyen, gece gündüz yılın 365 günü ve 24 saati telefonları daima öğrencilerine açık olan ve yıllar sonra yolda karşılaştığı, kendisinin tanıyamadığı ama örencisinin tanıdığı ve “hocaaaaaaamm” nidalarıyla seslendiği ve bu seslenişle yılların bütün yorgunluklarını üzerinden atan ve kalbi sadece bu ülke geleceği için çarpan, milyonluk eğitim ordusunun sadece bir çalışanıyız. Öğretmenler Günü’nde okul kapısına dayanan çiçekçiden, evden aldığı 1 liralık harçlığı ile o gün kantinden bir şey almayıp öğretmenine bir çiçek almayı yeğleyen öğrencilerin öğretmeniyiz.

Getirdiği çiçeği vermek için önünde kuyruk oluşturan öğretmene sadece sarılmayı düşleyen öğrencilerin öğretmeniyiz. Öğrencisine kıyamadığı ve günlük harçlığını harcamaması için çiçek dahi istemediğini söylediğinde ağlayan öğrencilerin öğretmeniyiz. Devlet okullarında ve daha ziyade yoksul kesim öğrencilerinin yaşadığı ve yaşattığı bu duygu karmaşasıyla beraber, bir de altında ki ciple okula gelen ve öğretmeni aklınca aldığı pahalı hediye ile alt edeceğini ve ezeceğini düşünebilen öğrencilerin de öğretmeniyiz. Belki biz ve bizim kuşak değil ama bizden önceki öğretmen ağabeylerimizin yetiştirdiği ülke yöneticilerinin yönettiği ülkenin öğretmeniyiz. Bizim genlerimizde olan ve atalarımızın, Fatih’in ve Mustafa Kemal’in öğretmene gösterdiği sevgi ve saygıyı bugün de hak eden ve bekleyen öğretmenleriz. Kısaca; bugün yarını sağlam temellere oturtmak için çaba gösteren ama bu çabanın karşılığını bazen emek verdiği öğrencisinin bıçak darbeleriyle ödeyen bazen de velinin en vahşi saldırısı karşısında şaşkınlıktan konuşamayan öğretmenleriz. Kendisini koruyamayanların da çaresizliğe mahkum edenlerin de öğretmeniyiz ve biz öğretmeniz. Dağdaki teröristin de, Gezi parkında gösteride bulunanların da ve onlara müdahale etmek zorunda kalan ama kendi vatandaşına müdahale ile asla ama asla destan yazmayan polislerin de öğretmeniyiz. İyisiyle kötüsüyle, sevabıyla günahıyla, geçmişiyle geleceğiyle BİZ bu ülkenin sevdalıları ve öğretmenleriyiz. Onun için fazla söze gerek kalmadan emeklisiyle, çalışanıyla, atanamayıp görev bekleyeniyle, kadrolu çalışanıyla, okul öncesi ile üniversitede ki hocasıyla, branşı ne olursa olsun ama öğretmen olan bütün öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.

Yazar Adnan Gündüz

Adnan Gündüz

Diğer Haber

DİKKAT ÇEKEN MEDYA ARAŞTIRMASI

“Çocukların Yeni Medya Kullanımı ve Siber Zorbalık Araştırması” verilerini Radyo ve Televizyon Üst Kurulu kamuoyuna …