Bisiklet dünyası Antalya’yı keşfetti!

Antalya, Tour of Antalya başta olmak üzere profesyonel ve amatör farklı bisiklet yarışları ile dünya bisikletinin önemli destinasyonlarından biri olmaya aday oldu
2023 yılında yaklaşık 3 bin bisiklet sporcusu Antalya’da kamp yaptı.
Antalya’daki otellerde 84 bin geceleme yapan sporcular 17 milyon Euro’nun üzerinde harcama yaptı.

Antalya’da “Bisiklet Dostu Otel” sayısı 25’e ulaştı.

Deniz, kum ve güneşi ile dünyanın en önemli turizm kentleri içine girmeyi başaran Antalya, turizmini çeşitlendirmeye devam ediyor, sürdürülebilir turizm için adımlar atıyor. Özellikle spor turizminde golf ve futbol ile adından söz ettiren Antalya, düzenlediği profesyonel ve amatör bisiklet yarışları ile bisiklet dünyasının dikkatini çekmeyi başardı. Turizmin başkenti, şimdi bisiklet takımlarına kamp imkânı sunarak dünyanın dört bir yanından gelen bisiklet takımları ve sporcuları ağırlıyor.

Turizmini çeşitlendiriyor

Denizi ve iklimi ile turizme adım atan, daha sonrasında hızlı bir gelişim ile dünyanın en önemli tatil duraklarından biri haline gelen Antalya, turizmi 12 aya yaymak için farklı turizm çeşitlerini de hayata geçiriyor. Tarih, kültür, gastronomi, MICE, sağlık ve spor gibi turizm çeşitlerinde de uzmanlaşan Antalya, sunduğu imkanlarla turizmdeki gelişimine devam ediyor.

Dikkatler Antalya’da

Turizm çeşitliliği noktasında Antalya için sporun önemi ise çok farklı. Golf ve futbol ile öne çıkan Antalya spor turizmi, farklı branşlardaki organizasyon ve etkinliklerle spor turizmini de çeşitlendiriyor. Antalya, son yıllarda bisiklet turizmi ile de dikkat çekici bir gelişim gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, Tour of Antalya, AKRA Gran Fondo Antalya ve Cycyling Races in Türkiye gibi yarışlar bisiklet dünyasının dikkatini Antalya’ya çekerken yapılan amatör yarışlar da farklı sürüş deneyimi yaşamak isteyenleri bölgeye çekiyor.

Yaklaşık 3 bin bisikletçi kamp yaptı

Bisiklet Turizmi Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre 2023 yılında yaklaşık 3 bin bisiklet sporcusu Antalya’da kamp yaptı. 2023 yılında Antalya’daki otellerde 84 bin geceleme yapan sporcular 17 milyon Euro’nun üzerinde harcama yaptı. Organize edilen yarışlar ve kamplara katılan sporcuların sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar ve basın kuruluşlarında yer alan haberler Antalya’nın tanıtımına katkısı ise çok daha değerli olduğu belirtiliyor.

“Bisiklet turizmi gelişiyor”

Daha önce Spor Turizmi Derneği başkanlığı yapan sonrasında da Bisiklet Turizmi Derneği’ni kuran mevcut başkan Recep Şamil Yaşacan, “Ülkemizin en büyük gelir kaynağı olan turizmde bisiklet turizminin gelişimi oldukça önem taşımaktadır. Yapılan organizasyonlar ve tanıtımlar dünya ortalamasının üzerinde harcama yapan bu grubun ülkemize olan ilgisini her geçen yıl artırıyor. İlerleyen yıllarda Antalya’da bisiklet turizmi ile ilgili çok farklı rakamlar konuşacağımıza eminiz” dedi.

Milyonlar takip ediyor

Başkan Yaşacan, Antalya’da bisiklet turizmi ile ilgili rakamların rakip ülke ve şehirlere göre az olduğunu ancak bu takımların Türkiye ve Antalya bisiklet turizminin tanıtıma katkısının ise çok büyük olduğunu söyledi. Yaşacan: “Bisiklet turizminde yolun başında değiliz ama kat etmemiz gereken çok yol var. Antalya’da yapılan bisiklet organizasyonları bisiklet dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Çünkü sorunsuz organizasyon yapısı ve Antalya’nın sunduğu imkanların yanı sıra buraya gelen sporcu ve takımların milyonlarca takipçisi var. Yapılan bir paylaşım tanıtım anlamında çok etkili olabiliyor” şeklinde konuştu.

“Antalya başarabilir”

Antalya’da bisiklet turizminin ilerleyen yıllarda daha çok büyüyeceğini söyleyen Recep Şamil Yaşacan, “Antalya’da iklim ve konaklama imkanlarının yanında çok güzel rotalar mevcut. Hem yarış hem de kamp yapmak isteyen takım ve sporcuların her geçen sene artın ilgisini görüyoruz. Önümüzde İspanya’nın Mallorca adası gibi bir örnek var. Mallorca, bisiklet turizminden her sene yüz milyonlarca Euro gelir elde ediyor. Antalya da bunu başarabilir” diye konuştu.

“Tour of Antalya”nın Antalya’nın tanıtımına ve bisiklet turizmine katkısı büyük

Argeus Travel & Events ile Yedi İletişim tarafından 2018 yılından bu yana düzenlenen Tour Of Antalya powered by AKRA, beşinci yılında yeniden yapılanarak bisiklet yarışı heyecanının yanı sıra tarihin içinde geçen eşsiz rotası ile doğal, tarihi, kültürel, gastronomi gibi öne çıkan değerleri ile Antalya’nın tanıtımına ve bisiklet turizmine odaklandı. Antalya’nın doğal ve tarihi güzelliklerini dünyaya tanıtma misyonu ile Tour Of Antalya powered by AKRA bisiklet yarışı Antalya’yı tarihin ve doğanın içinde rüya gibi bisiklet rotaları, dünyaca takımlara ev sahipliği yapan bisiklet kampları, bisiklet dostu otelleri, Akdeniz’e eşlik eden bisiklet yolları, bisiklet grupları, bisiklet mağazaları ve “Bisiklet Cenneti” vurgusu ile “Bisiklet Şehri” olarak konumlandı.

TOUR OF ANTALYA, 2024 yılından itibaren Antalya’nın birbirinden farklı ve özel değerlerini iletişime taşıyarak “Beyond Antalya / Antalya’nın Ötesi” stratejisi ile Antalya’nın bir kültür kenti olarak görünen yüzünün arkasını göstermeyi hedefleniyor.

Tour of Antalya çok büyük bir marka oldu

Tour of Antalya Organizasyon Direktörü Güney, Tour of Antalya’nın Türkiye’nin önemli bir değeri haline geldiğini söyledi. “Kamu ve özel sektörün el birliğiyle büyüttüğü organizasyonun dünyadaki tanınırlığının arttığına da değinen Güney, “Tour of Antalya çok büyük bir marka oldu. En büyük özelliği yerel güçlerin düzenlemesi. Bu organizasyonun devlete hiçbir maliyeti yok. Tabii polis, jandarma, belediyelerle yapılan iş birliği çok önemli. Antalya Valiliği bu organizasyona çok sıcak bakıyor. Her gelen valimiz de aynı şekilde yaklaşıyor. Bu da önümüzü açıyor. Antalyalılar, iş insanları, gençler, yerel yönetimler, organizatörler ve kamu kurumları el birliğiyle çok güzel bir değer oluşturdu. Bu ülkemizin bir değeri. Biz, Avrupa’ya çok güzel organizasyon yapabildiğimizi gösteriyoruz Türkiye’nin bisiklet ve spor turizmi ile ilgili yaptığı yatırımların karşılığını kısa sürede almaya başlıyor. TGA’nın çalışmaları, artan bisiklet yarışları ve bunların televizyonlarda yayımlanmasının sonucunda Türkiye’ye bisiklet binmek için gelen kişi sayısı 10 kat arttı.” dedi.

“Başvuru patlaması yaşanıyor”

Tour of Antalya Proje Direktörü A.Haluk Özsevim de bisiklet takımları ve sporcuların artan ilgisini doğruluyor. Tour of Antalya’nın ilk yıllarında takım ve sporcuları Antalya’ya gelmeleri için yoğun çaba harcıyorduk. Bu sene 5. kez gerçekleştireceğimiz yarışımız için ise 60 ülkeden 80 takım başvurdu. 2’si World Tour takımı, kalanlarda Pro ve Kıta takımları olmak üzere 16 ülkeden 25 takım ve 175 sporcu yarışacak. 7 yıl önce bu yarışı ilk kez düzenlediğimiz zaman bisiklet turizmi ile ilgili konuşamazdık. Şimdi ise Antalya’ya 30 gün kamp yapmaya gelen takımları konuşuyoruz” dedi.

“Turizmciler inanıyor”

Tour of Antalya ile amaçlarının hem Antalya’yı hem Türkiye’yi bisiklet destinasyonu haline getirmek olduğunu söyleyen Haluk Özsevim, “Tour of Antalya’nın en önemli destekçileri Akra Hotels, Corendon Airlines, Fraport TAV Antalya Havalimanı ve Diana Travel gibi markalardır. Çünkü turizmcilerimiz bisiklet turizmine inanıyor. Kamu – özel sektör işbirliği de çok önemli. Antalya’da bunu başarıyoruz. Günümüzde ise Manavgat ve Alanya bölgesi bütün dünya takımlarının kamp için tercih ettiği bir nokta oldu. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım Geliştirme Ajansı’na (TGA) teşekkür etmek lazım. TGA, bisiklet rotalarının belirlenmesinde, Turizm Bakanlığı bisiklet dostu otel projesiyle bu işin gelişmesinde çok katkı sağladı. Amacımız sadece profesyonel takımların değil, bireysel sporcuların da gelip ülkemizde kamp yapmalarını sağlamak” diye konuştu.

Antalyalılar da bisikleti sevdi

Antalyalıların da bisiklete ilgisi her geçen sene artıyor. Bisiklet satışları ve bisiklet gruplarındaki artış bu ilgiyi doğruluyor. 12 ay boyunca Antalya’nın farklı noktalarında kaskı ve ekipmanları ile bisiklet süren amatör bisikletçileri görmek mümkün. Bisiklet yolları, bisiklet kafeleri, bisiklet ekipmanı sağlayan mağazalardaki artış sporun daha da sevilmesini sağlıyor. Güneşli gün sayısı ve yaz ayları dışındaki ılıman iklimi ile 12 ay boyunca bisiklet sürmeye imkân tanıyan Antalya, bisiklet dostu otelleri ile de şehir dışından gelen bisiklet severleri en iyi şekilde ağırlıyor.

Antalya’da bisiklet dostu otel sayısı artıyor

Sürdürülebilir turizm kapsamında, bisiklet turizminin teşvik edilmesi için, bisiklet dostu konaklama tesisi belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemek üzere “Turizm İşletmesi Belgeli Konaklama Tesislerine Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi Belgesi veriliyor. Antalya’da 2023 yılı itibarı ile “Bisiklet Dostu Otel” sayısı 25’e ulaştı.

Konaklama Tesisleri;

Bisikletler için güvenli bir park yeri imkânı sağlama
Bisiklet yıkama ve tamir alanı bulundurma
Bölgedeki rotalar hakkında bilgi sahibi personel istihdam etme
Bisikletçilere özel beslenme menüleri sunma
Bisikletçiler için 24 saat açık çamaşır yıkama alanı ve temel bakım/tamirat aletlerine sahip olma
gibi şartları yerine getirmesi durumunda söz konusu belgeyi almaya hak kazanıyor.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

10 milyar parola sızdırıldı

Riskleri nasıl azaltabilir ve kendinizi nasıl koruyabilirsiniz? RockYou2024 adlı veri tabanının önemli güvenlik ihlalinde, yaklaşık …