9. ÖRAV Eğitim Şenliği ile Öğretmenler İlham Dolu Anlar Yaşadı!

Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), toplum olarak nitelikli eğitime erişimde öğretmenlerin ne kadar kilit bir rol üstlendiğinin bilinciyle öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklemek, sürekli gelişim yolculuklarında yanlarında olmak amacıyla 2008 yılında Garanti BBVA tarafından kuruldu. Eğitim programları ile bugüne dek 300.000’den fazla öğretmene ve eğitim yöneticisine, 10 milyondan fazla öğrenciye ve ailesine ulaşan ÖRAV’ın bu yıl 9.’sunu düzenlediği Eğitim Şenliği, 25 – 26 Kasım tarihinde Gaziantep’te gerçekleşti.

Açılışı yapay zeka Robot Sonya yaptı

Eğitim Şenliği’nin moderasyonunu ÖRAV Uzman Eğitimcisi Ceyda Çengelköylü ile birlikte yapan Robot Sonya, eğitimciler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Robot Sonya, aynı zamanda teknoloji & insan işbirliği konusunda anlamlı bir örnek oluşturdu. VR, Mirror Booth gibi teknoloji deneyimi sunan istasyonlar da öğretmenlerin günü eğlenceli bir şekilde geçirmesini destekledi.

Eğitim dünyasının ilham veren konukları öğretmenlerle bir araya geldi

Deprem bölgesindeki 11 ilden Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel okullarda görev yapan 900 öğretmen, ilham verici konuşmalar, atölyeler ve teknolojik deneyim istasyonlarında bir araya geldi. Şenlikte konuşma yapan ODTÜ Eğitim Fakültesi’nden Prof. Dr. Soner Yıldırım ‘’Her Çocuk Öğrenir. Ama Nasıl?’’ başlığıyla öğrenmenin psikolojik, fizyolojik ve sosyolojik temellerine değindi. Yazar Çağlayan Bakaçhan ise “Aydınlıktan Karanlığa Liderlik” başlıklı konuşmasında değişim ve adaptasyonun kıvılcımını yakan liderlik kavramını mercek altına aldı. Eğitim Şenliği, öğretmenlerin iyi olma hallerine de destek olmak amacıyla dayanışma ve ilhamın önemini vurguladı.

Panorama Müzesi ve Bakırcılar Çarşısı’ndan Zeugma’ya uzanan Gaziantep kültür turu, öğretmenlerin iyi olma halini destekledi

ÖRAV’ın, 11 ilin İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin desteğiyle düzenlediği Eğitim Şenliği kapsamında; 25 Kasım Cumartesi günü Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep Nurdağı ve İslahiye, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’dan misafir edilen 440 öğretmenle birlikte Gaziantep’te kültür turu düzenlendi. Tur kapsamında Zeugma Müzesi, Panorama Müzesi ve Bakırcılar Çarşısı ziyaret edildi. Eş zamanlı olarak Gaziantep’teki 460 öğretmen Eğitim Şenliği’ne katıldı. Pazar günü ise Eğitim Şenliği 440 öğretmenin katılımıyla devam etti, şenliğe katılan misafir öğretmenlerle birlikte 20 farklı başlıktaki atölyeler gerçekleştirildi.

Deprem bölgesinde görev yapan öğretmenler, şenlikten ‘’umutla’’ ayrıldı

Deprem bölgesinde görev yapan ve Eğitim Şenliği’ne katılan öğretmenlerden gelen olumlu yorumlar, 2023 yılını tamamlarken ÖRAV için en anlamlı hediye oldu. Gelen yorumlardan bazıları aşağıdaki gibiydi;

‘’Buradan mavi renkle ayrılıyorum. Bizim için yaptıklarınız bana umut oldu. Ben de öğrencilerime umut olmaya gidiyorum’’
* ’Kendimi rahatlatmamı sağlayan, ruhumu dinlendiren, gerçeklerimle yüzleşmemi sağlayan harika bir çalışma’’
* ‘’Buradan çıkarken sevgi ve umut doldu içim. Hiçbir şeyin tesadüf olmadığına karşı düşüncem kesinleşti.’’
* ‘’Aradığım bir umut kırıntısı oldunuz kararmış hayatımıza…’’

Öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini destekleyen atölye çalışmaları Eğitim Şenliğine renk kattı

Eğitim Şenliğinde, öğretmenler eğitim alanında yeni bakış açıları kazanmak için Sürdürülebilirlik Odağında Zor Zamanlarda Kolektif Çözümler, Düşünen Sınıflar Tasarlamak, Akıl ve Zeka Oyunları, Okuduk Ama Anladık mı, Öğretmen Adaleti gibi birbirinden farklı atölyelere katılma şansı buldu.

Eğitim Şenliği’nin mekan sponsorluğunu Özel Sanko Okulları üstlendi. Hasırcı Tekstil konaklama desteği; Algida içerik desteği; Erhas deprem bölgesindeki diğer illerden gelecek öğretmenlere düzenlenen kültür turuna destek sağladı. Edding materyal konusunda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Çelebioğulları Baklava ve Pinku Bakery ise ikramlar konusunda destek sağladı. 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

VAN KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ’NDE ÇOCUKLAR HEM EĞLENİYOR HEM ÖĞRENİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin altıncı durağı olan Van Kültür Yolu Festivali’nde …