10 YAŞINDAKİ CEREN’İN HAYALLERİ TİYATRO PERDESİNDE HAYAT BULDU

Zorlu Holding tarafından çocukların hayal gücünü harekete geçirmek amacıyla düzenlenen Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nda “Hayal Çalan Cadı” adlı hikâyesi ile birinci olan 10 yaşındaki Ceren Çelik’in hayalleri, tiyatro perdesinde gerçeğe dönüştü.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu aracılığıyla bugüne kadar 1000’in üzerinde oyun ile 700 bin çocuğa erişen Zorlu Holding, hayata geçirdiği farklı projelerle çocukların hayallerini gerçeğe dönüştürmeye devam ediyor. Bu anlayış doğrultusunda Zorlu Holding tarafından çocukların yeteneklerini fark etmelerini sağlamak ve özgüvenlerini artırmak amacıyla düzenlenen “Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nda ‘Hayal Çalan Cadı’ isimli hikâyesi ile birinci olan Ceren Çelik’in hayalleri, tiyatro oyunu olarak 25 Mart 2018 Pazar günü Zorlu PSM’de ilk kez izleyicisiyle buluştu.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü için özel olarak hazırlanan oyunun senaristliğini Serdar Saatman, yönetmenliğini ise Gaye Cankaya üstlendi. Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri arasından seçimle belirlenen genç oyuncular tarafından 25 Mart Pazar günü Zorlu PSM’de sahnelenen oyunun, kostüm ve dekor tasarımlarını Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileri yaptı. Hikâyenin yazarı Ceren Çelik, hikâyenin oyunlaştırılma sürecine de dâhil olarak, hayallerinin bir tiyatro oyununa dönüşmesinin deneyimini yaşadı.

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda “Bir Hayal Bir Oyun” hikâye yarışmasına çok yoğun bir ilgi oldu. Türkiye’nin dört bir yanından 421 çocuk hikâyesi paylaştı. Birbirinden değerli jüri üyelerinin gerçekleştirdiği değerlendirme sonucunda; Ceren Çelik, “Hayal Çalan Cadı” adlı hikâyesi ile birinci olurken, “En İyi Dostum Fare” adlı hikâyesi ile Öykü Çakır ikinci ve “Kendi Kendine Dünyası” hikayesi ile Kayra Balıtatlı üçüncü oldu. İlk üçe giren çocuklar para ödülü kazanırken, ayrıca ilk 10’a giren çocuklara “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi” verildi. Bu eğitimlerde çocuklara; yazmanın temel bilgileri, yazmayı besleyen unsurlar ve yaratıcı yaklaşımlar gibi konularda bir farkındalık oluşturuldu. En çok beğenilen 10 eserin yer aldığı “Miniklerin Kaleminden Kocaman Hayaller” öykü kitabı hazırlanarak çocuklarımızın hayalleri kitap sayfalarına taşındı.”

“Çocukların hayallerini gerçeğe dönüştürmeye devam edeceğiz”

“Hayal Çalan Cadı” tiyatro oyunu öncesinde kısa bir konuşma yapan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu, Zorlu Holding olarak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın her zaman yanında olduk. Zorlu Çocuk Tiyatrosu ile hayal dünyasını renklendirdiğimiz 700 bini aşkın çocuğumuzla ile bugüne kadar 1000’in üzerinde oyunu buluşturduk. Zorlu Çocuk Tiyatrosu ile edindiğimiz tecrübe ile üç yıl önce “Bir Hayal, Bir Oyun” projesini hayata geçirdik… İstedik ki çocuklarımız yeteneklerini fark etsin, cesaretleri ve özgüvenleri artsın. Çocuklarımızın sevinçleri ve mutluluğu hiç şüphesiz ki bizim bu projedeki en büyük kazancımız oldu. Aradan geçen üç yılda çocuklarımızın projemize gösterdiği ilginin yoğunluğu da ne kadar doğru bir iş yaptığımızın göstergesidir diye düşünüyorum. Gelecek yıl da “Bir Hayal Bir Oyun” yarışmamızı sürdürecek ve çocuklarımızın hayallerini gerçeğe dönüştürmeye devam edeceğiz” dedi.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

SANAT VE EDEBİYAT, ÖĞRENCİLERİN BAĞIMLILIKLARA KARŞI ORTAK DİLİ OLDU

Yeşilay’ın, Millî Eğitim Bakanlığının iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması” sonuçlandı. Çocukların ve gençlerin …